Акценти
Начало / Общество / 37 сорта грозде показа ИЛВ по случай 110-та си годишнина

37 сорта грозде показа ИЛВ по случай 110-та си годишнина

Изложба с 37 сорта грозде показа по повод 110-тата годишнина от основаването си Институтът по лозарство и винарство в Плевен пред дошлите в празничния ден специалисти и лозари от цяла България. В изложбата намериха място сортовете, които се размножават в експерименталната база на института, наред с тях имаше и нова селекция хибриди, които са в процес на проучване по отношение устойчивост на ниски зимни температури и основните болести.

От десертните белите бяха 10, 7 – черните. Бели десертни са Диана, Виктория, Болгар, Аугуста, безсеменният хибрид 64, Плевенски фаворит, Гарант, Италия, Восторг, Кондарев 6. От черните десертни сортове бяха представени Мискет Хамбургски, Кондарев 10, Чауш черен, Паниери, Русалка 3, Кишмиш молдовски и Кишмиш лучистый. Това обясни на присъстващите журналисти гл. асистент д-р Мирослав Иванов, завеждащ секция по сортоизпитване в ИЛВ. Интересни за специалистите бяха и новите 4 хибридни форми.

От винените сортове пък бяха представени 4 бели винени – Димят, Тамянка, Мискет кайлъшки и Юниблан, а от червените – Мерло, Мавруд, Гъмза с клоновете, Зарчин – един стар местен сорт, Сторгозия, Кайлъшки рубин, Плевенски колорит, Памид и Шевка.

“Плевенският Фаворит и Гаранта се утвърдиха преди 2 години и се проявява голям интерес към тях, тъй като са сортове с повишена устойчивост на стресови фактори – ниски зимни температури, които са характерни за нашия регион, и основните болести по лозята”, подчерта Мирослав Иванов. Що се отнася до качеството на тазгодишното грозде, той поясни, че след получилия се дисбаланс по отношение на нормалните почвено-климатични условия за региона, то е по-ниско. Първо се нанесоха доста повреди по едногодишния прираст на лозата, в резултат на което добивът е по-малък от нормалния, но за сметка на това пък узряването при повечето сортове върви с 2-3 седмици по-рано.

Според директора на ИЛВ доц. д-р Виолета Димитрова, общо около 30% ще е намалението на добивите от грозде тази година, но не при всички сортове ще бъде така. При някои, например Врачански мискет, е имало измръзване в порядъка на 99%, така че той върви към възстановяване и от него не може да се получи грозде. При някои от сортовете – например Каберне и Сторгозия, измръзването е частично и положението не е чак толкова лошо, при тях се очакват сравнително по-добри добиви. Тази година се различава коренно от предходната.

От доц. Димитрова научихме, че най-добрите години по отношение на реализацията на износа на десертно грозде и производството в България са били 1938 и 1965 год., докато сега десертното грозде е в плачевно състояние. Наше родно производство няма, а всичко, което се купува от магазините, е внос. Според специалиститеу нещата трудно биха тръгнали напред, ако не се намерят икономически лостове, които да предизвикат интерес към десертното грозде.

Прочетете също:

Започва първата за годината обработка срещу кърлежи и бълхи

Третиране на тревни площи срещу кърлежи (дезакаризация) и бълхи (дезинсекция) ще се извърши при благоприятни ...