Акценти
Начало / Здравеопазване / 27 са опитали да се самоубият в Плевенско

27 са опитали да се самоубият в Плевенско

27 жители на област Плевен са опитали да сложат край на живота си през месеците януари и февруари тази година. За щастие, нито един от опитите не е успял. Данните оповести директорът на Регионалната здравна инспекция в Плевен д-р Атанас Гарев. След зачестилите в последно време случаи на самоубийства в страната, най-вече заради самозапалванията, от Министерство на здравеопазането са изпратили писма до всички здравни инспекции да направят предложения за предприемане на действия за ограничаване на явлението.

„Самоубийството е личен акт и всеки сам знае какви са точно причините да посегне на живота си. В последните няколко години, като бройка, суицидните опити се движат в определени параметри”, коментира д-р Гарев. Справката за цялата 2012 год. сочи, че в Плевенска област са регистрирани  общо 190 опита за самоубийство, 9 от които са завършили със смърт. Специалистите обобщиха, че най-често хората се самоубиват с лекарствени препарати, не са редки и самоубийствата чрез обесване.

Във връзка с писмото от здравното министерство, миналата седмица в Регионалната здравна инспекция в Плевен е свикана работна група. В понеделник тя е излязла с решение – предложение за действия, което е изпратено в министерството. Става дума за съставяне, отново, на действалия според Националната програма за психично здраве до 2012 год. консулативен съвет по психично здраве в областта.

За здравната инспекция е отредена по-скоро организационна дейност и координиране на всички инициативи, които биха могли да се проведат в Плевенска област, уточни д-р Ирина Джикова. Това, е предложено, е да се свика отново съвета, да се актуализира неговия състав и съобразно реалностите да се включат представители на различни институции. В това число на Клиниката по психично здраве, психиатрия и медицинска психология, на Центровете за обществена подкрепа, службите за Социално подпомагане, на Здравната каса, Спешна помощ, полиция.

Предложените мерки от компетентността на инспекцията, са свързани с обучение и подкрепа на здравни и други специалисти по промоция на психичното здраве. Става дума за организиране на семинар – обучение на общопрактикуващите лекари в помощ на това да обръщат повече внимание на своите пациенти с оглед променената обстановка. Предложен е семинар за журналисти, ако бизнесът или други институции преценят, че за техните служители е необходима такава среща, лекция или обучение би могло да се организира и това.

Една от другите предложени мерки е и семинар на медицинските специалисти, които работят в училище. „Те би трябвало да се отнасят с нужната сериозност по отношение поведението на детето. Това, което може да се направи и е време да се започне да се прави в училище, е изграждане още у подрастващите на социални умения и умения за преодоляване на стреса. Трудните моменти, които са неизбежни за ежедневието, не трябва да се решават със самоубийства, а с изграждане на умения за адекватно реагиране”, уточни д-р Джикова.

Изграждането на мултифункционален екип при кризисни сиуации, разкриване и поддържане на гореща телефонна линия и разработването на подходящи информационни материали са сред другите предложени от плевенската дирекция мерки.

Какво ще се прави на практика, ще се реши по-късно. Първо ще се изчака в Министерство на здравеопазването да се запознаят с предложенията на всички здравни инспекции в страната.

Прочетете също:

Десетдневка на безплатни прегледи за деца в плевенска болница

Безплатни прегледи и консултации за най-малките пациенти обявяват от новооткритата клиника за майчино и детско ...