Акценти
Начало / Общество / 27 дървесни вида, между които и екзотични, растат в парка на Регионалния музей

27 дървесни вида, между които и екзотични, растат в парка на Регионалния музей

Паркът на Регионалния исторически музей в Плевен се е ширнал на площ от 15 дка, от които 13 дка са зелените площи. Той може да се счита за естествено  продължение на Градската градина, допълва зелената система в центъра на Плевен и спомага за формиране на по-благоприятен климат, особено през горещите летни дни.

В музейния парк са засадени 27 дървесни растителни видове, някои от които екзотични, научаваме от доц. д-р Иван Райчев, ръководител на отдел „Природа” на Регионалния музей.

От местните видове могат да се видят чинар, бреза, явор, ясен. А сред екзотичните дървета са японската акация, китайския мехурник, каталпа – интересна с дългите си семенници, обяснява доц. Райчев.  Сред атрактивните дървета е дивият рошков – местен вид дърво, което впечатлява посетителите с обилните си лилави цветове, които излизат директно от кората. Сред редките видове е дъгласката ела. Богата е и колекцията от видове хвойнови. Екологът се гордее с двата ореха, които разтилат дебелата си сянка в двора на музея. Има дори няколко групи дървесен бъз, от който се получава великолепен чай и музейните работници не пропускат да си наберат, продължава с разказа си Райчев.

Паркът е създаден, когато в сградата се е помещавала Школата за запасни офицери. Тогава е била засадена главно широколистната растителност. При откриването на музея през 1984 г. са създадени композициите от иглолистните растения,  които  вече са на 29 години.

В парка се забелязват и няколко дървета, пред които са поставени табели, указващи специалният повод, по който са засадени. Сред тях е млад дъб, засаден по повод 100 години от музейното дело в Плевен. За 110-годишнината е засадена копривка, а съвсем наскоро ученици от Професионалната гимназия по ресторантьорство в Плевен са засадили полски ясен. Дървото е част от така наречената точкова гора , смисълът на която е не на едно място да бъдат засадени 1000 дръвчета, а на 1000 места да се засади по едно дръвче, обясни Иван Райчев.

Цветно петно в двора създава розариумът, който е оформен пред един от входовете на музея.

Последните 5-6 години в двора се засаждат екзотични дървета, които са интересни като произход и външен вид. Разбира се на първо място сред тях е гинко билоба, което е отгледано от семка от самият Иван Райчев. В двора се кипрят и две дървета от изимруденото дърво – пауловния, която е хит сред озеленителите. Това е най-бързо растящото дърво в света, уточнява Райчев.

Прочетете също:

Започва първата за годината обработка срещу кърлежи и бълхи

Третиране на тревни площи срещу кърлежи (дезакаризация) и бълхи (дезинсекция) ще се извърши при благоприятни ...