Акценти
Начало / Икономика / 219 плевенски фирми са поискали разсрочване на данъци и осигуровки заради дългове

219 плевенски фирми са поискали разсрочване на данъци и осигуровки заради дългове

НАП - Плевен

Всяка фирма, която изпитва временни финансови затруднения и чиито банкови сметки са запорирани от НАП, може да поиска от приходната администрация да й бъде разрешено да плаща дълговете си  на части с издаването на разрешение за неотложно плащане. За последните девет месеца в офиса на НАП – Плевен са издадени  219 броя разрешения за неотложно плащане на фирми със задължения и изпитващи временни финансови затруднения. А в страната за последните шест месеца от разрешения за неотложни плащания са се възползвали над 6 000 фирми, за чиито дългове за близо 450 млн. лв. са постигнати споразумения за плащането им на части.

Процедурата за издаване на разрешително за разсрочено плащане на дълговете включва отправяне на писмено искане до публичния изпълнител, който може да определи процент от постъпленията по банковите сметки на длъжника да се удържат за плащането на задължения към бюджета, а част от средствата да продължат да се използват за неотложни плащания по договори, свързани с основната им дейност, като например плащания към доставчици, за заплати на персонала и др. подобни. Задължителни условия за разрешаване на неотложно плащане са сумите да са дължими по договори, свързани с основната дейност на длъжника и възможността забавянето или неплащането на тези суми  да доведе до тежки стопански последици за длъжника. Най-често държавата в лицето на НАП задържа  между 20 и 30% от всички постъпления по банковата сметка на фирмата, получила разрешение за неотложно плащане, допълват още от приходната агенция. Възможно е да се договори и месечна сума, която да се отчислява от банковата сметка на длъжника.

За да получи възможност да плаща на части, длъжникът трябва да представи и банкови извлечения за доказване на паричните потоци; прогноза за очакваните приходи и разходи за периода, за който се иска разрешението, както и обезпечение на целия си дълг, заедно с изтеклите лихви. Най-често за дообезпечение на публичното вземане служат превозни средства, машини, оборудване, недвижими имоти.

Обикновено разрешенията за неотложни плащания се издават за период от един до 3 месеца, но няма пречка да бъдат продължени, ако длъжникът спазва договорените условия. Процедурата по издаване на разрешение обикновено трае не повече от 7 дни.

Прочетете също:

Над 5 млн. лева постъпления очаква Община Плевен от управлението на общинските имоти през 2023 г.

С 30 гласа „за“, 8 „въздържал се“, против – няма, Общинският съвет на Плевен прие ...