Акценти
Начало / Здравеопазване / Започва ваксинацията срещу бяс при дивите хищници

Започва ваксинацията срещу бяс при дивите хищници

Българската агенция по безопасност на храните стартира от днес есенния етап на ваксинацията по въздух срещу бяс при дивите хищници, съобщават от ведомството. В операцията ще се включат 7 специално оборудвани самолета. Машините ще изхвърлят над 1 100 000 броя ваксинални примамки над територията на областите София-град, София-област, Перник, Кюстендил, Видин, Монтана, Враца, Велико Търново, Габрово, Ловеч, Плевен, Добрич, Силистра, Варна, Русе, Разград, Търговище, Шумен, част от Бургас (община Руен) и част от Благоевград (община Благоевград, Симитли, Кресна, Струмяни, Сандански и Петрич). Ваксините няма да бъдат разпръсквани над населените места и водоемите.

Ветеринарите препоръчват хората да не пипат ваксиналните примамки с незащитени ръце, защото при нарушена цялост на външната обвивка, ваксината може да бъде опасна за тяхното здраве. При контакт е добре да се извърши консултация с лекар. Ваксините не представляват опасност за здравето на останалите диви и домашни животни. Препоръчително е обаче кучетата да се държат затворени или на повод, за да не приемат примамките, които са предназначени специално за дивите хищници.

Ваксиналните примамки са с формата на кубче с размери 2/ 3/ 2 см. и са със специфична миризма на мърша, за да привличат хищниците. При изяждане на примамката те се ваксинират против бяс. За контрол на ефикасността от ваксинацията в примамката е включен тетрациклинов маркер, който се отлага в зъбите и костите на животното. На един квадратен километър се изхвърлят по 20 ваксинални примамки, които самолетите пускат от височина 150 метра. Мястото на всяка пусната от самолетите ваксина се отбелязва с помощта на GPS-система.

За първи път ваксинацията на хищници от въздуха бе извършена на два етапа през пролетта и есента на 2009 год., когато над 2 млн. ваксинални примамки бяха изхвърлени от самолетите върху площ от над 55 хил. км. От тогава броят на констатираните случаи на заразени с бяс животни е намалял драстично, констатират от агенцията.

Ваксинацията е част от Програмата за надзор и изкореняване на заболяването бяс, която е разработена от Българската агенция по безопасност на храните. Всяка година програмата се одобрява от Европейската комисия за съфинансиране, като по този начин се подпомага нейната реализация.

Стартът на кампанията е от днес в следната последователност: летище Лесново – 6 летателни дни (Югозападна България); летище Ерден, област Монтана – 10 летателни дни (Северозападна България); летище Калиманци, област Варна – 15 летателни дни (Североизточна и Централна България).

Възможни са промени в графика поради силната зависимост на мероприятието от атмосферните условия.

Прочетете също:

Десетдневка на безплатни прегледи за деца в плевенска болница

Безплатни прегледи и консултации за най-малките пациенти обявяват от новооткритата клиника за майчино и детско ...