Акценти
Начало / Здравеопазване / Българските лекари на пето място сред практикуващите чужденци в Германия

Българските лекари на пето място сред практикуващите чужденци в Германия

През последните 5 години се наблюдава тенденция за увеличение броя на чуждестранните практикуващи лекари в Германия, като българите заемат 5-о място. Това стана ясно от лекцията на д-р Димка Меридонов, директор на „Форум на регионите”, която изнесе пред студенти от Медицинския университет в Плевен. Темата на лекцията беше „Работа и специализация в Германия. Шанс или риск? Какво премълчават посредническите агенции” и целта й е да информира студентите за предизвикателствата на европейския пазар на труда.

Според данните, изнесени от д-р Меридонов, приблизително 6 000 специалиасти са започнали работа, като средното възнаграждение е между 3700 – 3900 евро. Най-голяма е необходимостта от лични лекари, анестезиолози, хирурзи и специалисти по вътрешни болести, но при тях конкуренцията е и по-голяма, поради високите изисквания за нивото на езика, обясни д-р Меридонов.

По думите й, промяната в демографската структура е една от причините за кадровата криза в здравеопазването у нас и в Германия. Роля за това изиграва увеличаването на средната продължителност на живот и броя на хора в извънтрудоспособна възраст. В следствие на това възниква и нужда от по-голям  квалифициран медицински персонал. Според изследванията, цитирани по време на лекцията, броят на хората над 60 г. в Германия от 1990 до 1998 г. се е увеличил с 20 %, а от 1998 г. досега – с 25 %. По подобен начин се развива ситуацията в България, където тази възрастова група бележи ръст от 24 %.

„Освен това се появяват и нови специалности, за които също са нужни кадри. Поради тази причина немското правителство взе решение през април миналата година да се назначават и медици извън страните от ЕС”, заяви д-р Меридонов пред събралите се студенти.

Дискусията насочи вниманието и към нуждата от пълноценната и навременна информация, изиграваща важна роля при взимането на решение за работа в чужбина. Съветници в такава ситуация медиците трябва да търсят в лицето на фирмите за кариерно развитие, които се явяват и най-добри анализатори на средата в непознатата страна. Тя обърна внимание на факта, че в много клиники в Германия няма здравни мениджъри и всяка шеста е запплашена от несъстоятелност. Д-р Меридонов допълни, че българските медици са привлечени от високото положение, което имат лекарите в немското общество, но много често сериозен проблем за тях се оказва създаването на трайни социални контакти в чуждата страна.

Прочетете също:

Десетдневка на безплатни прегледи за деца в плевенска болница

Безплатни прегледи и консултации за най-малките пациенти обявяват от новооткритата клиника за майчино и детско ...