Акценти
Начало / Здравеопазване / 137 служители на Центъра за спешна медицинска помощ в Плевен са обучени по проект ПУЛСС

137 служители на Центъра за спешна медицинска помощ в Плевен са обучени по проект ПУЛСС

33-ма лекари, 52-ма медицински специалисти и 52-ма шофьори от Центъра за спешна медицинска помощ в Плевен са преминали обучение по проект ПУЛСС от 8 октомври 2012 год. до 26 април 2013 год. Това съобщи специално за infopleven.com Милена Григорова, държавен експерт в отдел „Проекти и програми” на Министерство на здравеопазването и ръководител на проекта. На специална пресконференция в столицата министерството отчете хода на изпълнение на проекта „Практически увод в лечението на спешните състояния” /ПУЛСС/, който е финансиран по ОП „Развитие на човешките ресурси”.

Проектът е за обучение на служителите в 28-те Центрове за спешна медицинска помощ в страната. Той стартира през октомври миналата година, като досега са обучени 622 лекари, 1 460 медицински специалисти и 1 387 шофьори, подчерта Милена Григорова. По думите й, до края на годината ще бъдат обучени общо над 6 500 служители на ЦСМП и допълнително 462 лекари и медицински персонал в спешните отделения на 33 лечебни заведения в страната. Целта е да се подобри качеството на предоставяната спешна медицинска помощ, особено на уязвими групи от населението, чрез подобряване знанията и уменията на персонала на спешната медицинска помощ. Това става и чрез проучване на добри европейски практики в сферата на спешната медицинска помощ в четири държави – Германия, Словения, Франция и Италия. В рамките на проекта вече е отпечатан Сборник от детайлни протоколи (алгоритми) за клинично поведение в спешната медицина и Наръчник – джобен формат, в тираж 8 000 бройки.

Обучението се провежда в центъра на Университетската болница за активно лечение и спешна медицина „Н. И. Пирогов”, който е оборудван с високотехнологични манекени и съвременна апаратура. Учебните модули са теоретични и практически, като идеята е лекарите да прилагат едни и същи знания, умения и стандарти в спешната медицина, независимо дали работят в Силистра или в Петрич.

Проектът ПУЛСС е на стойност над 6.2 млн. лв. и трябва да приключи в края на тази година. Освен обучението на спешните екипи, по него предстои да изготви интердисциплинарен медицински стандарт по спешна медицина, а в 28-те Центрове за спешна медицинска помощ и 9 болници в страната – да се достави софтуер за кардиопулмонална ресусцитация.

Прочетете също:

Десетдневка на безплатни прегледи за деца в плевенска болница

Безплатни прегледи и консултации за най-малките пациенти обявяват от новооткритата клиника за майчино и детско ...