Акценти
Начало / Образование / 979 сертификата за узаконяване на неформално придобити знания са издадени в страната

979 сертификата за узаконяване на неформално придобити знания са издадени в страната

рио

Регионалният инспекторат по образованието в Плевен днес беше домакин на конференция, на която бяха отчетени резултатите от проекта „Нова възможност за моето бъдеще”, по който е партньор с Министерството на образованието и науката.  Домакинството на Плевен не е случайно, тъй като с издадените 134 сертификата, регионът се нарежда на едно от първите места в страната по брой на издадените документи за признаване на придобитите чрез неформално и самостоятелно учене знания, умения и компетентности, обяви в началото на конференцията Емилияна Димитрова, ръководител на проекта от образователното министерство.

А началникът на РИО – Плевен Албена Тотева подчерта полезността на проекта в съвременните динамични условия на предлагане и наемане на работна ръка. Този проект помага на много хора да се реализират по-успешно, придобивайки документ за уменията и квалификацията, която са придобили в практиката си, изтъкна Албена Тотева.

Проектът „Нова възможност за моето бъдеще” има за цел да създаде и тества система за валидиране на придобити извън образователната система знания и умения по професии и на базата на този тест бяха направени промени в Закона за образованието, отбеляза Емилияна Димитрова.

В тестването на системата участват 233 училища в цялата страна, като най-голям техният брой е в област Плевен – 21, докато в Смолян са се включили само две училища.

рио

Към момента в процеса на валидиране на професионална квалификация са се включили общо 3 851 човека. От тях 979 вече са получили сертификатите си. Най-голям брой сертификати са издадени в област Велико Търново – 144, веднага след това е област Плевен със 134 издадени сертификата.

Общо в страната са издадени сертификати за валидиране на знания и умения по 60 професии, като най-голям е броят на издадените сертификати за готвач – 119, следват професиите фризьор, оператор на компютър, техник на автотранспортна техника, електромонтьор.

От участващите в тестването на системата професионални гимназии в област Плевен, най-много сертификати за професионална квалификация са издадени от: ДФСГ” Интелект” – 46, Търговска гимназия ”Васил Априлов” гр.Червен бряг-22, Професионална гимназия по механоелектротехника „Хр.Смирненски” гр.Кнежа – 20, ПГСАГ”Никола Фичев” Плевен -13. Добри резултати са постигнати и в ПГПСТТ ” Г.С.Раковски” гр.Плевен, ПГТЛП гр.Левски, ПГРТО, ПГЯЕ гр.Белене, ПГТ”Алеко Константинов”, ПГМЕТ гр.Плевен.

Признати са компетентности по 20 професии и 24 специалности.

Най-много са кандидатите, валидирали професионални компетентности по професиите: продавач-консултант-24, оператор на компютър 23, заварчик -20, монтьор на транспортна техника -18, бизнес-администрация-9, електротехник-9, строител-монтажник-7, техник на компютърни системи -6, сътрудник социални дейности -6.

Емилияна Димитрова отчете, че постигнатите до момента резултати по проекта в цялата страна са оптимистични, тъй като са изпълнени голяма част от заложените индикатори.  Тя посочи, че от заложените за начално консултиране 10 000 лица, реално са консултирани 10 978, а от заложените 1 200 лица да валидират придобита квалификация 979 вече са го направили.

Проектът „Нова възможност за моето бъдеще” се финансира  по ОП „Развитие на човешките ресурси”. Стойността му е малко над 5 млн.862 хил. лв., а срокът за реализация е от ноември 2012 до октомври 2014 г.

Прочетете също:

Образователни игри и творчески занимания за децата в РИМ – Плевен

 Регионален исторически музей – Плевен  и тази година ще организира  инициативата „Лято в музея”, която ...