Акценти
Начало / Здравеопазване / Проверяват имунизационния статуст на децата, за да открият неимунизираните против морбили

Проверяват имунизационния статуст на децата, за да открият неимунизираните против морбили

Указания за взимането на превантивни мерки за предпазване на населението от разпространение на морбили са изпратили от Министерството на здравеопазването до Регионалните здравни инспекции в страната. Всички общопрактикуващи лекари трябва да направят преглед на имунизационния статус на пациентите си на възраст от 13 месеца до 18 години, подлежащи на имунизация срещу морбили. Наложително е откритите неимунизирани да бъдат обхванати с една доза комбинирана ваксина срещу морбили, паротит и рубеола. Това съобщи днес д-р Валентин Цанов, началник отдел в РЗИ – Плевен.

Вниманието на всички лекари, работещи в лечебните заведения за болнична и извънболнична помощ, трябва да бъде насочено към ранното откриване на признаците на морбили и бързи действия по изолация, диагностика и лечение, се казва още в указанието.

Съгласно българския имунизационен календар предотвратяването на заболяването се осъществява с комбинирана ваксина срещу Морбили – Рубеола – Паротит (МРП), чието поставяне е задължително. За изграждането на пълен имунитет е необходимо децата да бъдат обхванати с две дози, като първата доза се поставя на 13-месечна възраст, а реимунизацията се прави на 12 години.

По данни на РЗИ – Плевен 94% на 13-месечните в област Плевен са обхванати от имунизация. От плевенската инспекция имат готовност да подпомогнат работата на общопрактикуващите лекари, като посетят на място компактни групи с неимунизирано население, обясни д-р Цанов. Той допълни, че ваксини има достатъчно, при необходимост ще бъдат предоставени и допълнително количества.

Целта е да не останат неимунизирани, за да не се разпространява инфекцията, каза д-р Валентин Цанов.

Заболяването морбили, по-известно като дребна шарка, е силно заразно и се характеризира с обща интоксикация, възпаление на лигавицата на горните дихателни пътища, обрив по кожата и усложнено дишане. Инфекцията се разпространява по въздушно-капков път.

Към момента не съществува заплаха от разпространението на морбили на територията на България.

В съседна Румъния обаче продължава да се разпространява епидемията от морбили. Към момента здравните власти там съобщават за 3 196 случая на болестта, сред тях и 17 жертви. Освен в северната ни съседка, за голям брой заболели докладват в Италия (728 души) и Великобритания (569 души).

Според последния доклад на Европейския център за контрол на заболяванията, в страните от ЕС най-висока е заболеваемостта от морбили  във възрастовата група до 1 година и в групата 1 – 4 години. 81 % от всички заболели са неимунизирани, 8 % са имунизирани с 1 доза, 4 % са с данни за имунизация с 2 и повече дози, а 7 % са с неизвестен имунизационен статус.

Поради ненавършена имунизационна възраст, най-много неваксинирани деца (98 %) има сред кърмачетата, които са  особено уязвими към заболяването и са най-добре защитени от колективния имунитет при поне 95 % имунизационен обхват с 2 дози морбилна ваксина, съобщават пък от Министреството на здравеопазването.

Прочетете също:

За 50-ти път в Плевен ще се проведе  лекоатлетическата щафета и крос „Обиколка на Военноисторическите музеи“

Юбилейното 50-о издание на лекоатлетическа щафета и крос „Обиколка на Военноисторическите музеи“ ще се проведе ...