Близо 35 плевенчани са се отзовали на апела на здравното министерство за безвъзмездно кръводаряване поради намалели запаси на кръв и кръвни продукти от 13 септември вечерта до днес на обяд. Това съобщи пред медиите директорът на Центъра по трансфузионна хематология д-р Лако Лаков.
Днес беше сложено началото и на инициираната от Жени ГЕРБ Плевен кръводарителска акция. Първи се престрашиха областният ръководител на структурата на дамите Петя Василева и общинският съветник Мартин Митев.
“Жени ГЕРБ и друг път са доказали, че винаги откликват на подобен род социални нужди, а като се абстрахираме дори от политическата страна, като човек мисля, че ако можеш да помогнеш – трябва да го направиш”, каза Петя Василева. Тя призова не само своите съпартийци, а целия Общински съвет, всички граждани на Плевен да дарят безвъзмездно кръв. Кампанията ще продължи до края на седмицата.
“След като ни видят и чуят, вероятно и други ще решат да ни последват и това искаме – стъпаловидно да се увеличават хората, които ще дарят кръв. Да не забравяме, че целта е да помогнем на хора в нужда”, подчерта още Василева.
Плевенчани са чули призива на здравното министерство за нуждите от кръв и кръвни продукти и най-важното – отишли са и са дали безвъзмездно, което личи и по броя на дарителите. В петък са откликнали 14 души, в понеделник – 12, а днес само до 10.30 часа – 8. Журналистите с очите си се убедиха, че в коридора пред кабинета за кръводаряване имаше още насядали, които чакаха реда си да дарят кръв. “Ефектът от медийната кампания, която се поде от края на миналата седмица е видим, но е явно, че трябва постоянно да се шуми по темата и хората да се подсещат за проблема с недостига на кръв и кръвни продукти”, сподели мнението си директорът на Центъра по трансфузионна хематология д-р Лако Лаков. Проблемът е, че колкото и много кръв да се събере за една седмица или месец кампания, тя свършва. И ако няма нови попълнения редовно, може да се стигне отново до недостиг. “Много болни просто стоят в болниците и чакат някой добър човек да дари кръв, за да могат те да се приберат здрави вкъщи. Освен хирургичните операции, кръв и продукти са необходими и при химио- и лъчетерапия, при хематологично болни пациенти, постоянно стават и катастрофи и инциденти. Навсякъде е нужна кръв, а тя няма заместител”, подчерта д-р Лаков.
За болниците в Плевенска област Центърът по трансфузионна хематология осигурява ежемесечно по около 700-800 единици кръв, а нуждите са за над 1 000. Което значи, че същият брой безвъзмездни кръводарители трябва да дарят.
“Платените кръводарители, които чакат пред Центъра, не помагат. Това е изкривено разбиране за даряване, тъй като комерсиалната част води до повече от 50% трансмисивни инфекции”, беше категоричен д-р Лаков. Той обясни, че всеки дарител попълва анкета с включени въпроси за минали заболявания. Когато обаче дарителят е платен, има опасност той да скрие някое заболяване, за да получи парите си. След това при тестовете и изследванията на кръвта инфекцията ще се разкрие, но на практика се губят средства за изследване, взимат се парите на отчаяни хора и в крайна сметка нуждаещият се не получава помощ.
“Ние разчитаме основно на доверието между дарителя и ръководителя на екипа в Центъра”, подчерта д-р Лаков. И призова всеки, който може, да откликне на призива и да дари кръв – не само в рамките на кампанията.
От 5 до 13 минути продължава вземането на кръв, необходимо е дарителите да са здрави, да са закусили и да са се подкрепили с тонизиращи напитки. Всеки дарител получава след дарителския акт пакет с храни и напитки. От Центъра по трансфузионна хематология в Плевен напомнят на кръводарителите, че минималният срок между две кръводарявания трябва да е най-малко 60 дни. Кръводарителите трябва да не са приемали лекарства през последните 48 часа. При посещение на кръвния център задължително се представя документ за самоличност.
Чудесна статия! Ще се радваме да обединим усилия за преодоляване на проблема с липсата на кръв! http://bgblood.org/%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D0%BA/