Акценти
Начало / Общество / 944 плевенчани подкрепиха инициативата за независимост на хората с увреждания

944 плевенчани подкрепиха инициативата за независимост на хората с увреждания

944 плевенчани се включиха в организираното от Център за независим живот гласуване в борбата за независимост на хората с увреждания, съобщи пред журналисти координаторът на инициативата за Плевен Върбан Мончев. Хората с двигателни или зрителни увреждания, слабо чуващите също имаме право да можем да се движим и контактуваме свободно като здравия човек, беше категоричен Мончев.

Акция “Изборът” настоява държавата да изпълни задълженията си по чл.19 от конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания. България е подписала конвенцията, но не и факултативния протокол към нея, с който хората с увреждания могат да искат санкции при неизпълнението на изискването за достъпна среда. Ако държавниците ни подпишат факултативния протокол, това означава, че аз, например, мога да се изправя еднолично срещу управата на града и да изискам да бъде направена достъпна среда в рамките на 6 или 12 месеца, даде пример какво на практика е приложението на факултативния протокол.

Акция “Изборът” приключва в понеделник, 24 септември. Тогава представители от 18-те града, участници в кампанията, ще отидат в София, за да внесат писмото с резултатите от мнението на българите за достъпност на средата лично в канцеларията на Бойко Борисов.

Инициативата в Плевен продължи 7 вместо предварително обявените 2 дни, като много ценна помощ са оказали доброволци от асоциация Диабет и от Съюза на инвалидите. Плевенската общественост даде своя глас в наша защита, с което хората показаха, че са съпричастни на нашите проблеми и биха желали проблемите да имат гласност и раздвижване, каза Върбан Мончев. Той самият определи средата в Плевен като сравнително достъпна, но все още в града има много стръмни подходи, тесни рампи или пък високи бордюри.

Достъпни за хората с увреждания са сградите на Община Плевен, на Драматичния театър, на жп и Автогарата, някои от банките също.

В много от сградите действително има изградени рампи, но отделен въпрос е че те са изключително стръмни, тесни или пък осигуряват достъп само до първи етаж от институциите, тъй като пък след това се оказва, че асансьорите са малки. Подобно е положението в ДКЦ II, зала “Катя Попова”, сградата на Областна администрация, Съдебната палата. Въпреки, че към приемните на НОИ и Социални грижи е осигурена подвижна платформа за преодоляване на стълбите там, се оказва, че за да работи съоръжението, трябва специално обучен човек да я задвижва. Тези устройства се водят “за самостоятелен и независим достъп”, затова и искам сам да се справям с тези устройства, настоя Мончев.

А на въпрос на журналисти вярва ли, че нещата могат да се променят, мъжът отговаря, че няма нещо, което да не може да се направи, стига човек да иска.

Прочетете също:

Започва първата за годината обработка срещу кърлежи и бълхи

Третиране на тревни площи срещу кърлежи (дезакаризация) и бълхи (дезинсекция) ще се извърши при благоприятни ...