Областният експертен съвет по устройство на територията съгласува Първи вариант на предварителен проект за подробен устройствен план на газопровода „Набуко” в участъка от трасето, преминаващо през територията на област Плевен, съобщиха днес от Областната администрация. По екологични и инженерни съображения, Първи вариант на трасето на газопровода е предпочетен от Областния експертен съвет, защото в земеделските земи, там където технически е възможно, е намалено отстоянието до допустимия възможен минимум между трасето на газопровод „Набуко” и съществуващата газопроводна инфраструктура, избегнати са пресичания на тревисти, храстови и горски местообитания, при което се намалява въздействието върху тях; трасето е съобразено с районите, включени в Натура 2000, както и с проблемни зони от геоложки характер, свлачища, активни разломи, вододайни зони. Съобразени и изпълнени са изискванията на общините, през които минава трасето на газопровода, за инвестиционни намерения на експлоатационните дружества.
Дължината на газопровода „Набуко” през нашата страна е 422 км, от които 93.417 км са в Плевенска област. Трасето преминава през землищата на седем общини на областта: община Долна Митрополия – село Гостиля; община Долни Дъбник –Долни Дъбник и селата Бъркач, Горни Дъбник, Крушовица, Петърница и Садовец; община Искър – Искър и селата Долни Луковит и Староселци; община Кнежа – Кнежа; община Левски –селата Асеновци и Градище; Община Плевен – селата Беглеж, Бохот, Ласкар и Николаево и Община Пордим – селата Борислав, Катерица и Вълчитрън.
Основните съблюдавани критерии при избора на трасе са да преминава в непосредствена близост до сервитутите на съществуващата газопроводна инфраструктура на страната; да пресече Източна Стара планина по възможно най-лесно изпълним начин; предпочитаното трасе да заобикаля гористи и скални участъци, напоителни, отводнителни полета, вододайни зони, нестабилни в геоложко отношение терени, зони с изразена ерозия и др. рискови територии; минимално въздействие върху околната среда и свеждане до минимум на въздействието върху селското стопанство, по специално върху овощни градини и лозя, както и избягване на местности от археологическа важност.
Газопроводът “Набуко” ще пренася газ от Турция до Австрия през България, Румъния и Унгария. Целта е да се осигури алтернативен източник на газ от региона на Каспийско море и Близкия изток до Централна Европа. Газопроводът “Набуко” ще предоставя газ на националните газопроводни мрежи и подземните хранилища в петте транзитни страни чрез системни връзки. Той ще се проектира и изгражда на етапи, до достигане на максимален капацитет от 31,0 bNcm/yr. ( млрд. норм. Куб. m/год.) природен газ.