С тържествена церемония, която събра гости от цялата страна, Институтът по фуражите в Плевен днес отбеляза 60 години от създаването си. Равносметка на постигнатото и очертаване на дейността по бъдещите изследователски програми направи директорът на института проф. Атанас Кирилов. Той припомни началото, поставено през 1954 г., когато е създаден Централен научно-изследователски институт по фуражите със седалище в Плевен. Неговата задача е била да организира и координира научно-изследователската дейност в областта на фуражното производство в страната и за пръв негов директор е назначен Кочо Караджов.
За експерименталната дейност на института са обособени две опитни полета с обща площ близо 5 000 дка., от която днес са останали само 90 дка, отбеляза в доклада си Атанас Кирилов.
В момента в института работят 15 учени, като близо половината от тях са преминали дългосрочни специализации в престижни институти в чужбина. Но само 10 години по-рано в Института по фуражите са работили 30 учени. Причината за оттеглянето им е в ниските заплати и ниския статут на учените, като за този 10-годишен период четирима от най-добрите учени на института са преминали на работа в международни компании, заради съответстващо на професионалната им квалификация заплащане и оценка на възможностите им, отбеляза Кирилов.
Високата степен на академична подготовка на работещите в института е причина през 2009 г.той да получи акредитация за обучение на докторанти по три научни специалности.
През последните 10 години институтът има сертифицирани 17 нови сорта, 13 от които са люцерна. А през тази година подготвени за сертификация са два нови сорта трева за засаждане под фотоволтаични системи.
Тези постижения определят водещото място на Института по фуражите в международната научна общност, изтъкна в поздравлението си проф. Валентин Бъчваров, главен научен секретар на Селскостопанска акедемия – София.
По повод юбилея поздравителен адрес беше изпратен от Президентството на Република България, в който беше изтъкнато, че през новия програмен период акцентът ще бъде поставен върху развитието на приложните научни изследвания, от която възможност може да се възползва Институтът по фуражите в Плевен, за да даде необходимия тласък за развитието на сектор „Земеделие”, който е традиционен и изключително важен за българската икономика. В приветствието се подчертаваше и приносът на плевенския институт за по-тясното интегриране на нашата наука по фуражно производство с европейската.
Поздравления към юбилярите направиха още зам.-областният управител Мирослав Михайлов и зам.-кметът на Община Плевен арх. Трифон Иванов.
Сред гостите на събитието бяха още директори на сродни институти от цялата страна.