Акценти

Десетократно се е увеличил биосекторът в страната за последните години

биозмеделие

Растежът в биосектора в страната за периода от 2006 г. до 2012 г. е почти десетократен, като към 2013 година 2000 са биооператорите, които се занимават с биологично производство. Основна част от биопроизводителите развиват своята дейност в Южна България, като постепенно нараства делът им и в северната част на страната. Това показва анализ на състоянието и тенденциите в биоземеделието в България, който  направи изпълнителният директор на Фондация за околна среда и биоземеделие – Пепо Петров, по време на провелия се в Плевен бизнес форум „Фермата”.

По области на дейност, най-голям процент от биооператорите са съсредоточени в производството, а процентът на занимаващите се със събиране, преработка и търговия е нисък. „Все още липсва достатъчно развито преработвателно звено и секторът е ориентиран към износ на биосуровини, което не позволява добавената стойност от преработването на произведената продукция да остава при местните оператори“, коментира Пепо Петров. Според него е необходим регионален подход и съдействие от местните власти и общности за затваряне на цикъла на биопроизводство, преработване и пласмент на основата на сдружения и партньорство.

Според Албена Симеонова, член на Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) и създател на Българска асоциация Биопродукти бъдещето на малкия производител е в биологичното производство и то във всички традиционни за България браншове. Като основен проблем в сектора тя посочи недостатъчните количества продукция, която могат да предложат биопроизводителите. „Затова трябва да бъде осъзната необходимостта от коопериране“, съветва Албена Симеонова.

Бизнес форум „Фермата“ беше организиран от списание ENTERPRISE с подкрепа на Национална асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ) и Национален съюз на градинарите в България. По време на форума бяха представени възможностите за развитие на земеделския сектор и селските райони. Производители и търговци, финансови специалисти и експерти от държавната администрация дискутираха успешни практики в българското земеделие и програми за финансиране на сектора. По време на форума бяха разгледани предизвикателствата пред биоземеделието и новия програмен период 2014-2020 г.

Прочетете също:

Над 5 млн. лева постъпления очаква Община Плевен от управлението на общинските имоти през 2023 г.

С 30 гласа „за“, 8 „въздържал се“, против – няма, Общинският съвет на Плевен прие …