Няма застъпници за пътна безопасност сред плевенските младежи. Това коментира за infopleven Даниел Ванков, председател на сдружение „Отворена младеж“. Никой от младите хора в областта не е проявил интерес до момента към проекта „Застъпници за пътна безопасност“, който вече тече в цялата страна. Целта е инициативни млади хора да създадат заедно с организацията послания в областта на пътната безопасност и да ги разпространяват сред населението, независимо дали те са шофьори или пешеходци. Мотото на проекта по програма ”Младежта в действие” е ”Да спасим 25 000 живота”. В инициативата могат да се включат всички младежи, които желаят да помогнат в превенцията на пътнотранспортните произшествия, като съберат екип от ръководител и трима изпълнители. Младежи ще сформират екипи във всички области в страната и ще извършват превенция на рисково поведение на пътя.
„За мое най-голямо учудване на територията на голяма част от България няма достатъчен реален интерес за включване в проекта и получаване на подкрепа. Това можете да видите като изберете област от интерактивната карта на страницата на проекта. Тук идва въпросът дали у нас няма проблем с безопасността по пътищата, дали няма активна политика за решаването му, или ние грешно сме разбрали обратната връзка и няма нужда от безвъзмездна подкрепа“, коментира Ванков. Тези и други въпроси той е задал на всички институции, които потенциално имат интерес към повишаване на безопасността на пътя – общини, областни управи, РЗИ, РИО и т.н., като се надява и на тяхната активна намеса, за да бъде постигнат заложения капацитет за привличане на три екипа от млади хора от всяка област на страната. Регионалната здравна инспекция в Плевен вече е откликнала на призива и е продеставила информацията за проекта на училищата в областта, информира на пресконференция д-р Ирина Джикова.
До момента най-будни и активни са младежите в Русе, където вече име сформирани и действащи екипи. „За нас е много интересно какво кара младите русенци да заемат отговорна позиция и да се борят за решаването на проблемите си, а младежите от други области да не са толкова активни“, добави Ванков.
Участниците в проекта ще получат пакети с информационни и комуникационни материали (тениски, химикалки, значки, рефлектиращи гривни и светлоотразители) и чифт алкоочила. Ще бъдат изпратени по три пакета до всички области на България. Десетте най-добре справили се екипа ще получат пакети с информационни материали на стойност 600 лева и 5 награди от 3000 до 250 лева.
По проекта ще бъдат раздадени общо 137 различни награди на различни етапи в рамките на една година на различни екипи от цялата страна, занимаващи се с проблематиката на пътната безопасност. Материалите са разработени в отговор на обратна връзка за нужди на местно ниво и така е настроен календарът на проекта, че те да достигнат до тези, които искат да ги използват преди Световния ден за възпоменание на жертвите от ПТП 17 ноември 2013 г.
Всички участници в проекта „Застъпници за пътна безопасност” ще участват в първата ”Младежка среща на върха по въпросите на пътната безопасност” на национално ниво.
23% от младите хора смятат, че провеждането на информационни и превантивни кампании е най-ефективният начин за намаляване на жертвите по българските пътища в краткосрочен план. 19% смятат същото, гледайки и в дългосрочен аспект. 37% от младежите са на мнение, че превантивните кампании имат най-голям ефект за повишаване на информираността сред участниците в движението по пътищата.
Това показват резултатите от проучване на сдружение „Отворена младеж“, проведено от 6 до 19 октомври тази година, като част от кампания „Безопасно и икономично – шофирай еко-ЛОГИЧНО!“. В него са участвали 766 младежи от градовете Благоевград, Кюстендил, Враца, Видин, Шумен, Добрич и Варна.