Регионалният исторически музей в Плевен подготвя документален филм за хореографа-постановчик Хараламби Гарибов, който през 1918 г. основава в Плевен първият фолклорен ансамбъл в България , наречен Български национален балет. С този филм Регионалният музей и Община Плевен ще се включат в Европейските дни на наследството, които ще се проведат от 26 до 28 септември.
Документалният филм „Пазителят” с подзаглавие „Хараламби Гарибов – основоположник на фолклорните ансамбли” ще разкаже за значителния принос на нашия съгражданин за издирването и съхраняването на българското песенно и танцово наследство, научихме от Нели Дакова от Регионалния исторически музей, която е събрала и подготвила материалите за филма. Хараламби Гарибов е пазителят, който пръв проумява, че трябва да бъде издирвано, съхранявано, разработвано и популяризирано българското песенно и танцово изкуство, изтъкна Дакова.
Хараламби Гарибов е роден през 1900 г. и още като ученик в Мъжката гимназия в Плевен проявява интерес към танцовото изкуство. Едва 18-годишен той създава ансамбъла в Плевен, като събира около себе си представители на местната интелигенция, които също изповядват идеята, че високата художествена стойност на българското народно изкуство трябва да бъде показвана.
„Гарибов предприема многократни обиколки в различните райони на страната и подробно изучава характерните за тях обичаи, песни и танци . Само в село Гиген престоява два месеца. В един от спомените си Гарибов пише: „Колко много неща видях, колко много научих. Красота! Какъв тласък за творчеството се получава от това единствено висше училище за българска хореография – селото”. Неговата мечта е чрез магията на танца да покаже пред света какво притежава българският народ”, разказа Дакова.
По инициатива на Гарибов към училищата се създават танцови трупи и в тях учи децата да пресъздават народните обичаи чрез танца, а през 1924 г. организира първото лазаруване на градски деца и това се превръща в традиция.
До 1931 г. Гарибов работи в Плевен, след което заминава в София и там създава нова трупа , която също нарича Български национален балет. „Ансамбълът получава сериозно обществено признание и славата му прехвърля границите на страната и получава покани за участие в Солун, Марибор, Атина, Букурещ, като някои от турнената продължават с месеци. На славянския фестивал в Любляна през 1936 г. ансамбълът получава Първа награда и Лавров венец”, продължава с разказа си Нели Дакова..
Основен танцьор в трупата е разбира се Гарибов, към когото българската критика е много ласкава, наричайки го българския Вацлав Нижински .
За съжаление около живота на Хараламби Гарибов има още много за изследване, вметва Нели Дакова.
А документалният филм ще изтрие малко от забравата, която е покрила името на този достоен плевенчанин, който има една голяма мечта – да съхрани българския фолклор и да го покаже пред света в цялата му красота.
Филмът ще бъде прожектиран на 26 септември от 17.30 часа в зала „Катя Попова”, след което концерт ще изнесе Северняшкият ансамбъл.
Мисля, че идеята на Регионалния исторически музей е прекрасна! Но когато историк поднася съответната информация, трябва да уважава труда на колегите си, работили преди него в музея и проучвали този въпрос. Или накратко, по въпроса за Харалампи Гарибов и неговата дейност като основоположник на фолклорните ансамбли е работила и публикувала изследването си г-жа Маргарита Дешкова, бивш музеен работник и завеждащ отдел в РИМ – гр. Плевен.