Акценти

Според земеделския министър, метеорологичната обстановка няма да повлияе сериозно на добива

„Работим за увеличаване на капацитета на агенцията за борба с градушките, за да сме сигурни, че подкрепяме усилената работа на земеделските производители и увеличаване на родната продукция. Досега Изпълнителната агенция е защитавала едва 25% от обработваемите площи. Наша основна задача е да покрием по-големи площи и да увеличим производителността, като подсигурим земеделските производители”, това заяви министърът на земеделието и храните проф. Димитър Греков на първия проведен след встъпването му в длъжност Консултативен съвет по зърно.

По думите на министъра, метеорологичната обстановка няма да повлияе сериозно на добива на зърно, пшеница и царевица. По оценка на представителите на браншовите организации за състоянието на есенниците и готовността за жътва на ечемика, се очаква производство от 4,7-4,8 млн. тона пшеница и 700-800 хил. тона ечемик в страната.

И докато някои вече започнаха жътвата и дори се надяват на добри добиви, други стопани в Плевенска област все още очакват комисии да опишат нанесените на посевите и овошките щети от активизиралите се този месец градушки. Ще припомним, че в началото на юни град с големината на орех унищожи реколтата в две съседни села – Бацова махала и Санадиново, в община Никопол. Посевите в землищата са поразени на 100%, щетите са големи и по овошките. Стопаните от някои землища в района на Никопол вече се приготвят да презасяват площите.

Тази седмица бедствието нанесе поражения и в района на Долна Митрополия и на Кнежа. Там земеделските производители тепърва започват да пресмятат загубите както на реколта, така и на вложените в отглеждането й пари. Стопаните от землището на село Ореховица, община Долна Митрополия изчисляват пораженията от ударилата ги градушка колкото орех. В една от местностите на селото слънчогледът е унищожен на 100%, поражения има и по царевицата.

В Кнежа освен поройния дъжд, тази седмица е ударила и градушка с големина на лешник. При есенниците пък се чакат с 15 до 20% по-ниски добиви – заради голямата суша миналата година.

Сега предстои да се свика експертна комисия от Областната дирекция „Земеделие” в Плевен, която да направи оценка на щетите. Трябва да се задейства и процедурата по уведомяване на застрахователните компании.

Прочетете също:

Над 5 млн. лева постъпления очаква Община Плевен от управлението на общинските имоти през 2023 г.

С 30 гласа „за“, 8 „въздържал се“, против – няма, Общинският съвет на Плевен прие …