Акценти

Случаят с Джулиан Асандж отново поставя под въпрос демократичните устои, се казва в позиция на КП „Коалиция за България” 

През последните години ставаме свидетели на брутална агресия срещу представители на журналистическата сфера. Свободата на словото се погазва дори с цената на човешки живот. Международната общност не реагира адекватно при случая с убития журналист Хашоги. Сега случаят с Джулиан Асандж отново поставя под въпрос демократичните устои.Арестът на основателя на Уикилийкс е прецедент, който може да се използва за разправа с журналисти и техните източници в бъдеще. Такива актове задушават инакомислието и свободата на словото и пресата, подкопават демократичните устои и са нарушение на човешките права. Напомняме, че през 2016 г. ООН постановява, че Асандж е неправомерно задържан. Въпреки че решението няма правна сила над британските и шведските власти, то е показателно. За неправомерното задържане свидетелства и фактът, че редица международни организации и личности, начело с „Репортери без граници” и Джон Пилджър, се обявиха в подкрепа на журналиста и поискаха освобождаването му. АБВ/ КП „КБ” се противопоставяме на нарушаването на свободата на словото и печата и призоваваме за зачитане правата на основателя на Уикилийкс Джулиан Асанж, се казва в позицията на КП „Коалиция за България“.

 

Прочетете също:

Дирекция „Местни данъци и такси“ в Плевен спира обслужването на граждани от 17 юли до 13:00 ч. на 20 юли заради внедряване на нов софтуер

Дирекция „Приходи от местни данъци и такси“ към Община Плевен временно ще преустанови обслужването на …