В навечерието на Игнажден, от който започва подготовката за Коледните и Новогодишните празници, в Регионалния исторически музей беше открита любопитна изложба на обредни хлябове, наречена „Живата традиция”. Показани са 42 автентични обредни хляба от Плевенския край, свързани с традиционната трапеза, приготвяна за Игнажден, Бъдни вечер, Нова година и съпътстващите ги обичаи полазване, коледуване, сурваки.
Могат да се видят богато украсени пити, символизиращи дома, кошарата, слънцето, както и различни видове кравайчета, давани на коледарите. Сред тях има кравайчета, нарачени куклички, приготвяни за малките момиченца, които също понякога вървят с коледарите.
Всички хлябове са изработени по снимки и подробна информация, която музейните работници са събирали през годините от възрастни жени в плевенския край.
Наред с хлябовете в изложбата е показана и традиционната трапеза за тези светли празници. За Игнажден и Бъдни вечер тя е постна, като задължително на масата се слага жито като символ на плодородието. А на Коледната и Новогодишната трапеза изобилието е голямо и задължително се слага петел или друг вид птица – също като символ на благополучието в дома.
Обредните хлябове и трапези са дело на възпитаниците на Професионалната гимназия по ресторантьорство, търговия и обслужване. Ученици от Гимназията с преподаване на чужди езици са изработили автентичните сурвачки.
При откриването на изложбата децата от Целодневна детска градина „Щурче” изпълниха коледни и новогодишни песни.