Първата си поетична книга „Лирика”, с подзаглавието „Дипломната работа на един поет” представи снощи в ХГ „Дарение Светлин Русев” поетът Ивайло Цанов.
Бунтар с лирична душа Ивайло Цанов казва, че днес е истинска смелост да пишеш лирика. В днешно време да пишеш поезия е бунтарство, а да пишеш лирика е бунтарство на квадрат, допълва режисьорът Димо Дешев, който представи своя приятел, с когото го свързват разговори за поезията и музиката през дълги вечери в Ловеч.
Ивайло Цанов продължава да намира в поезията спасение и хъс за живот. Пише когато е влюбен. „Винаги съм писал за любовта, за жената. Ако нямам конкретен образ, има прекрасна въображаема муза-жена”, споделя поетът.
Над 8 000 са написаните от него стихотворения, но едва сега издава първата си книга. „С поезия, със слово се занимавам отдавна. Дълго търсих своя стил, намерих го, обработих го и така се стигна до тази първа книга. Думите ме интересуват като вибрация, като привличане и отблъскване”, казва поетът.
Тази вибрация той предаде на публиката, изпълнявайки някои от любимите си стихотворения, включени в поетичната му книга. Допълвайки ги с изпълнения на пиано – още една лирична нотка в душата на бунтаря. Ето защо не можем без поети – техните метафори някак облагородяват ужасния свят, в който живеем, изказа общото мнение Димо Дешев.
Облагородяването е и в благородството – част от постъпленията от продажбата на първата стихосбирка на Ивайло Цанов ще бъдат дарени за подпомагане лечението на деца, болни от церебрална парализа.