Акценти

Комисията за защита на потребителите с практични съвети за организирането на почивката през летния сезон

Комисията за защита на потребителите (КЗП) разпространи практични съвети за организирането на почивката преди активния летен сезон. „Обикновено най-честите проблеми при лятната почивка са свързани с разминаване между очакваното и реалното на мястото, което сме избрали да почиваме. Това може да се прояви по доста начини – от транспортирането до избраната от нас дестинация, през настаняването в съответния хотел или друг обект до някои недобросъвестни практики, на които бихме се натъкнали. Точно затова ние се опитваме да бъдем полезни, като даваме разумни съвети.” Това заяви Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите.

„Преди всичко трябва да проучим самата дестинация. Да се уверим, че сме подбрали чисто географски подходящото място в зависимост от нашите предпочитания – културен, морски, планински туризъм. А що се отнася до самото място за настаняване – хотел или друго подобно, то наистина не бива да се доверяваме сляпо на някакви илюстративни материали, особено когато сме ги видели само при един търговец. Винаги е добре да съпоставим повече оферти, а такива не липсват особено в онлайн пространството”, препоръча Маргаритов.

Председателят на КЗП насочи вниманието върху това, че трябва да се информираме за всичко, което включва и всичко, което не включва пакетната цена. „Един от съветите, които ние даваме, е свързан с това да се подготвим предварително за случаите, в които се наложат непредвидени плащания. Да имаме в себе си съответната валута, която се търгува в страната, която посещаваме, и да направим този разход, ако видим, че е неизбежно, но да пазим задължително платежния документ, защото впоследствие той ще ни послужи като доказателство при поисканото обезщетение”, съветва Маргаритов.

Ръководителят на институцията разясни какви са правата ни в случай, че има разминаване между договореното и изпълненото. „Не е необходимо да изчакваме да се върнем от пътуването, за да предявим рекламация. Можем да го направим веднага на място, особено при организираните пътувания, когато представител на туроператора трябва да придружава съответната група. След завръщането си можем да настояваме пред търговеца да получим обезщетение за това, че ни е заблудил и ние предварително не сме знаели, че нещо е трябвало да бъде заплатено, а впоследствие се оказва, че то е неотменна част от пътуването, както например придвижването с ферибот. Ако в такива случаи търговецът не обезщети клиентите си, се намесваме ние – извършваме проверка на базата на всички доказателства и при установяване на нарушения, търговецът едновременно с това, че трябва да възстанови вредите, ще плати и санкция”, разясни Маргаритов.

„За да се минимизира рискът от това да останем излъгани и въобще да не се състои пътуването, което сме планирали, трябва да проучим внимателно истинността на съответния туроператор. На първо място – дали е вписан във водения от Министерството на туризма регистър на регистрираните туроператори и дали притежава валидна застраховка „професионална отговорност”, тъй като това би бил и инструментът, чрез който се удовлетворяват основателните претенции на потребителите, когато има някакъв проблем с пътуването. Разбира се, проверката на туроператора може да включва и събиране на мнения, включително и в социалните мрежи, като тук веднага правим уговорката, че това не е най-чистата монета, тъй като понякога е възможно да има и различни мнения, които да не са съвсем обективни по една или друга причина”, коментира Маргаритов във връзка със случаи в миналото на платени, но несъстояли се екскурзии. И допълни: „Такива казуси напоследък са все по-редки. Надяваме се, че тази тенденция за продължи, за което ние полагаме съответните усилия.”

Маргаритов подчерта, че писменият договор е важен, защото е доказателство за това кой какви ангажименти е поел и когато те не са били изпълнени, какво трябва да направи, за да обезщети претърпелия вреди потребител.

Той посочи, че комисията е установявала и случаи, в които заличени туроператори започват да практикуват под друго име.

Според председателя на КЗП решението дали да ползваме услугите на туроператор или сами да организираме почивката си е свързано с личните предпочитания, но и в единия, и в другия случай са налице положителни и отрицателни страни.

Прочетете също:

21 ноември – Ден на християнското семейство

На 21 ноември Християнската църква чества един от най-големите си празници – Въвеждане на Пресвета …