Акценти

8 юли – Световен ден за борба с алергиите

По инициатива на Световната организация за борба с алергиите 8 юли е определен за Световен ден за борба с алергиите. Денят се отбелязва от 2005 г. Целта е  популяризиране на информацията за алергичните заболявания, да се акцентира върху необходимостта от профилактиката и претенцията им. Алергичните заболявания и съпътстващите ги имунопатологии се разрастват неудържимо през последните години. Според статистика на СЗО, в световен мащаб, страдащите от различни форми на алергии са между 20% до 40% от хората.

Само за последните 20-25 години страдащите от различни алергии, бронхиална астма, атопичен дерматит и алергичен ринит са се увеличили 3 пъти. Увеличението се дължи до голяма степен на факторите на околната среда – драстичното замърсяване и факта, че хората са в контакт с многобройни изкуствено създадени субстанции, несъществували до преди 20 години. Според учените алергичните заболявания са на второ място по брой на засегнати пациенти.

Алергиите се определят  като свръх реакция на организма към вещество (алерген), което се приема от него като вредно, дори и в действителност да не е такова.

Многообразието на алергиите, в зависимост от техния причинител е огромно. На практика броят на веществата, към които хората могат да бъдат алергични, е неограничен.  Добре известни са алергичните реакции към ужилване или ухапване от насекоми, алергии към храни, лекарства, полени, домашни любимци, козметика, плесени, акари и много други. Друг основен фактор за възникването на алергии е замърсяването на околната среда, и най-вече на въздуха. Установена е пряка връзка между увеличаването на въздушното замърсяване и честотата на алергичните заболявания. Замърсеният въздух не само дразни дихателните  пътища и отслабва имунитета, но прави алергените по-агресивни.

 

Прочетете също:

На Бъдни вечер желанията се сбъдват

Бъдни вечер в България е изпълнена с мистерия и магия, балансираща на тънката граница между …