Акценти

36 000 лева прибира месечно Общината от платеното паркиране

Център за градска мобилност

Близо три пъти са нарастнали приходите на Центъра за градска мобилност след въвеждането на SMS паркирането и принудителното преместване на неправилно пракираните автомобили, информира Иваница Бояджиева, директор на Общинско предприятие „Център за градска мобилност” Плевен. Месечно приходите за Общината от синя зона вече достигат 36 000 лв., а до 1 август тази година са били между 8 и 12 000 лв., посочи тя.

От Центъра за градска мобилност отчетоха днес пред журналисти дейността си за последните два месеца след като от 1 август по плевенските улици тръгна така нареченият паяк.

За тези два месеца принудително са преместени 323 автомобила, като средно на ден паякът е вдигал по осем неправилно паркирани автомобили. За същия период са поставяни по 42 скоби дневно.

Иваница Бояджиева отчете, че средно на ден се приемат по 240 sms-а за паркиране в синята зона, като има дни в които съобщенията достигат 280. Броят на продадените талони за платено паркиране са 34 000, което прави над 700 талона дневно.

Бояджиева посочи, че имат сключени договори с 11 обекта за продажба на талони за паркиране в синята зона, като основна част от тях са в централната градска част. А на ул. Данаил Попов” работят и четири паркинг автомати. За съжаление приходите от тях са все още са много слаби, отчете Бояджиева.

Началникът на КАТ – Плевен гл. инспектор Йордан Дундаков допълни, че по разпореждане на КАТ за двата месеца са репатрирани 75 автомобила, паркирани в района на спирки, кръстовища или други забранени за това места. А от началото на годината за подобни нарушения са издадени 450 фиша. По думите на гл. инспектор Дундаков въвеждането на репатриращия автомобил до известна степен е дисциплинирал водачите и това най-много личи на ул. „Иван Вазов” в района на мол-а. Когато паякът работи, тази улица е чиста откъм неправилно паркирани автомобили, но съвсем не е така през останалото време, посочи Дундаков.

паяк

Той припомни, че глобата за спиране на спирка на обществения транспорт или на кръстовище  е 50 лв., а на друго забранено място – 20 лв. Към тази сума нарушителят плаща и 42 лв.за репатрирането.

На телефони 064 800 122 и 0875 104 795 могат да се подават сигнали за нарушения, да се получава информация къде е репатриран автомобилът или за отстраняване на блокиращо устройство.

От Центъра за градска мобилност напомниха, че синята зона е зона за самотаксуване на паркирането и затова всеки гражданин сам трябва да осигури заплащането. Вариантите са чрез sms на кратък номер 1364 или чрез купуване на карти за предплатено паркиране – 55 лв. за един месец и 480 лв. за една година.

 

Прочетете също:

Над 5 млн. лева постъпления очаква Община Плевен от управлението на общинските имоти през 2023 г.

С 30 гласа „за“, 8 „въздържал се“, против – няма, Общинският съвет на Плевен прие …