110 години от началото на музейното дело в Плевен ще отбележат в РИМ

На 21 март в Регионалния исторически музей в Плевен ще бъде открита изложбата „Съхранена памет”, която включва документи и богат снимков материал,  проследяващи в ретроспекция основни моменти от развитието на музейното дело в града. Акцентът ще е върху учредяването на 23 март 1903 г. Археологическо дружество към читалище „Съгласие”, което поставя началото на музейното дело в Плевен, каза за infopleven Нели Дакова, изпълняваща длъжността директор на Регионалния исторически музей. Изложбата ще представи и богата научно-изследователската работа на музея.

При откриването кметът на Обшина Плевен – проф. д-р Димитър Стойков ще дари на музея престижното отличие „Шофар” на Организацията на евреите в България, с което града ни и неговите граждани са удостоени за спасяването на еврейски семейства от лагерите на смъртта.

Събитието включва честване с концерт на възпитаници на Националното училище по изкуства „Панайот Пипков” – Плевен.

Нели Дакова припомни, че учредители на Плевенското археологическо дружество са д-р Парашкев Стоянов – първи негов председател, а запасният офицер Йордан Кантарджиев е избран за деловодител  и касиер на дружеството.

По това време д-р Парашкев Стоянов е хирург в плевенската болница. Той е завършил медицина в Германия, по-късно специализира във Франция. От 1918 г. е професор в първия медицински факултет, създаден към Софийския университет.Той е основоположник на хирургичното дело в България. Владее 10 езика, с интереси в различни области.

Йордан Кантарджиев е автор на редица изследвания, свързани с Плевенската епопея по време на Освободителната война.

Още с основаването си местното археологическо дружество се устройва като институция, приема свой Устав  и започва активна събирателска дейност, разказа още Нели Дакова. Една от целите на новосформираното дружество е осигуряване на сграда  за музей. След дълги преписки с тогавашното Министерство на народното просвещение и на Министерството на войните през 1911 г.  на дружеството е предоставено помещение от Куршум джамия, която се е намирала на мястото на днешния военен клуб. Там е уредена първата музейна сбирка с преобладаващи материали от археологичен и нумизматичен характер.

Сред другите основни цели е провеждане на археологически разкопки и организиране на екскурзии до исторически обекти.Под ръководоството първо на Иван Кантарджиев, а в последствие се включват Иван Данов, свещеникът Михаил Шаранов, учителя Коста Вълев и от 1905 до 1914 г. се провеждат археологически разкопки на крепостта „Сторгозия”. Събраният материал е изложен в музейната сбирка.

През 1904 г. дружеството  организира за граждани на  Плевен първата научна екскурзия до античния град Улпия Ескус край Гиген.

През месец май 1904 г.  Археологическото дружество организира екскурзия до крепостта Сторгозия, посещение на къщата на Анастас Попхинов, където е основан първият революционен комитет от Левски и посещение на крепостта Сарая, останки от която се намират до РИМ. С това се поставя началото на културния туризъм в страната.

Другият основен момент в развитието на музейното  дело е свързан с дейността на Иван Данов, който отдава 40 години от живота си в развитието на културата на Плевен. В годините до 1944 г. Иван Данов всеотдайно проучва историческото минало, извършва ограмна проучвателна и изследователска дейност, в резултат на което се обогатява музейната сбирка.Според подаден в Дирекция на статистиката в София формуляр от 1944 г. археологическият музей, настанен в читалище „Съгласие”, вече притежава 2 410 музейни ценности, голяма част от които са изложени в експозицията, създадена от Данов.

В момента експозицията на Регионалния исторически музей  представя 6 152 оригинални експонати, а в основния фонд се съхраняват над 187 000 културни ценности, а общият музеен фонд надхвърля 255 000 музейни единици.

Прочетете също:

Водещи солисти на сцената на Международния фестивал за маримба и ударни инструменти – Плевен’2023 (програма)

От 4 до 9 юли в Плевен ще се проведе седмото издание на Международния фестивал …