На 13 август 1912 година е извършен първият полет на самолет на българската военна авиация, над София. Пилот на самолета „Блерио“ е поручик Симеон Петров. Първият правоспособен български пилот и първият български авиатор, който е летял над България.
Роден на 1 септември 1888 година в Русе. Петров е служил в 4-ти артилерийски полк в София. След конкурс е изпратен в школата за обучение на пилоти на Луи Блерио в Етамп край Париж. Той е първият авиатор в световната история, който приземява самолет със спрял двигател. По повод на това геройство във Франция издават картичка с лика му. Заедно с Христо Топракчиев разработват методика за приземяване на самолети със спрял двигател, която е приета в програмата за обучение на пилоти в школата на Луи Блерио.
По време на Балканската война извършва редица бойни полети. Той е и конструктор на авиационните бомби тип „Чаталджа“, използвани от Централните сили до края на Първата световна война. Водач на българския колоездачен отбор на Олимпийските игри в Берлин през 1936 година. Създава дружеството „Симонавия“, което внася от Франция грамофонни плочи, а по-късно организира производството им в България. Марката на плочите е „Орфей“. Дружеството записва повече от 5000 плочи, които са основа на репертоара на Радио София. Симеон Петров умира през 1950 година.