Начало / Последни новини / Шестият турнир за лица с увредено зрение се проведе в Плевен

Шестият турнир за лица с увредено зрение се проведе в Плевен

На 25 и 26 ноември в Плевен се проведе национален шахматен турнир на хора с увредено зрение. В него взеха учаiтие 7 отбора, съставени от по трима състезатели, от клубовете на хора с увредено зрение от София, Пловдив, Варна, Русе, Монтана, Кюстендил и Плевен. Те играха индивидуален турнир в 7 кръга по „Швейцарска система“ като след това се правеше отборна класация на база индивидуалното класиране на състезателите от всеки отбор. Очаквано борбата за първото място се водеше основно между шахматистите от Пловдив, Варна и Плевен. В крайна сметка първи в  индивидуалния турнир стана международният майстор Рисам Низам (Пловдив), който постигна 5 победи и 2 ремита, набирайки 6 точки. Това не е изненада, тъй като пловдивчанинът е многократен държавен шампион и един от най-силните състезатели с увредено зрение в света.Трима състезатели набраха по 5 точки.С най-добри допълнителни показатели от тях се оказа Венко Ганев (Варна), който спечели сребърния медал, а с бронзовия се окичи Любомир Иванов (Пловдив), следван от съотборника си Милко Кичуков. На пето място се класира Димитър Хинев (Варна), а състезателите от отбора на домакините  – Иван Василев,Габриела Илиева и Илия Величков, заеха  6-то,7-мо и 8-мо място. В отборното класиране първи е отборът на Пловдив,следван от отборите на Плевен и Варна.

%d1%81%d1%80%d0%b5%d1%89%d0%b0

Турнирът вече стана традиционен. Той е в чест на Трети декември – Международния ден на хората с увреждания, и се провежда за шеста поредна година.Негов организатор е плевенската организация на лицата с увредено зрение с председател Павлин Ангелов.Турнирът се проведе с финансовата помощ и под егидата на Община Плевен. Хотел „Балкан“ отново предостави отлични условия за провеждането му, много от  участниците го определят като най-добрия  в България от турнирите за лица с увредено зрение.