За последните две години приемните семейства на територията на област Плевен вече са 33 и в тях са настанени 46 деца на възраст до 7 г. Това съобщи директорът на Регионална дирекция „Социално подпомагане” в Плевен Вацка Хорозова. До месец предстои да бъдат утвърдени още 20 приемни родители, след като бъдат разгледани постъпилите за тях доклади в регионалната дирекция. Докладите се разглеждат от специално създадената Комисия по приемна грижа в изпълнение на измененията и допълненията в Наредбата за условията и реда за кандидатстване, подбор и утвърждаване на приемни семейства и настаняване на деца в тях, приети на 28 август тази година
Сформираната на територията на област Плевен Комисия по приемна грижа вече проведе първото си заседание през миналата седмица, на което са утвърдени три приемни семейства от град Кнежа.
Новосъздадената Комисия по приемна грижа е към Регионална дирекция „Социално подпомагане”. Председател на комисията е Вацка Хорозова, а членове са главен експерт от отдел „Закрила на детето” към РДСП, началници на отдели „Закрила на детето” към дирекциите „Социално подпомагане” към съответната община. Членfове на комисията са и представител на РЗИ, юрист от областна администрация и психолог от Центъра за обществена подкрепа. Новият момент е, че в комисията е привлечен приемен родител, който да е коректив на експертите.
Наблюденията на Вацка Хорозова са, че кандидатите за приемни родители са силно мотивирани. „За съжаление все още повечето предпочитат по-малки деца, затова апелирам към бъдещите кандидати за приемни родители да се вместят във възрастта от 5 години нагоре. Това е много важно, защото в Дома за деца, лишени от родителски грижи в Тотлебен има деца на по-голяма възраст, на които също трябва да осигурим семейна среда под формата на приемна грижа”, изтъкна Хорозова. И веднага добави, че вече има кандидатка, която е заявила желание да приеме момиченце на 14 г.
Другият сериозен проблем е, че както приемните родители, така и осиновителите не проявяват интерес към деца с увреждания. Обикновено такива деца се осиновяват в чужбина. Наскоро 5-годишно момиченце с наследствена обремененост е изведено от приемно семейство за международно осиновяване, тъй като тук не се явили желаещи да го осиновят.
313 са децата, лишени от родителски грижи, настанени в петте дома на територията на област Плевен. Най-голям е броят на настанените в Дома за медико-социални грижи в Плевен – 133. В дом „Детелина” има 60 деца, в Дома в Тотлебен – 65, а в Згалево са 45. В плевнския Център за настаняване от семеен тип са настанени 10 деца.
„Много е важно приемните родители да са наясно, че те са алтернатива на грижата точно за тези деца, докато се намерят осиновители за тях. Работим активно в тази посока и оказваме подкрепа на приемните семейства”, обясни Вацка Хорозова.
Очертаващият се профил на приемните родители е възраст над 45 г. Обичайно това са родители, чиито деца са пораснали и те нямат вече ангажименти към тях. В повечето случаи единият от родителите е безработен и приемната грижа се явява като форма за заетост. Сред приемните родители не са изключение несемейните.