Медицински университет – Плевен завърши успешно втория етап от проекта „Развитие на научноизследователска, развойна и обучителна дейност в Медицински университет – Плевен чрез закупуване на високотехнологично оборудване за роботизирана хирургия” с ръководител проф. д-р Григор Горчев, първият сертифициран хирург на конзола за работа с роботизираната система в нашата страна.
От миналата седмица вече е инсталирана новата роботизирана система с тренировъчен симулатор за провеждане на обучения и развиване на научноизследователската дейност във висшето училище, беше съобщено на пресконференция днес. Сформиран е и първият екип по обща хирургия за работа с роботизираната система, който завърши обучителен курс в Страсбург, Франция. Ръководител на екипа е проф. д-р Ташко Делийски, зам.-декан на Факултет „Здравни грижи”, заедно с него курса са завършили доц. д-р Сергей Илиев, катедра „Пропедевтика на хирургическите болести” и д-р Добромир Димитров, асистент в катедра „Сестрински терапевтични грижи”.
Това е един от най-големите проекти, които Медицинският университет реализира и с въвеждането на последно поколение система за роботизирана хирургия с тренировъчен симулатор Плевен ще се превърне в един от малкото градове в Европа, който има две роботизирани системи, подчерта ректорът на Медицинския университет проф. Славчо Томов. Той изтъкна, че с реализирането на проекта ще се повиши конкурентоспособността и ще се затвърди облика на висшето училище като модерен образователен център по телехирургия за обучение с авангардни технологии.
С инсталирането на новата система ще стартира поредица от научно-изследователски проекти не само в областта на гинекологията и урологията, а също и в областта на общката хирургия, допълни още проф. Томов.
По думите на ръководителят на проекта проф. Григор Горчев, това е топ система в областта на роботизираната миниинвазивна хирургия. Той и екипът му вече са извършили две операции с нея на рак на матката и професорът образно се изрази, че е все едно да караш Опел и след това да имаш възможност да седнеш зад волана на БМВ.
Първите операции от общата хирургия на новата роботизирана система са планувани за следващата седмица. Досега с първия робот са извършени над 600 гинекологични операции за пет години. През последните две години екипът уролози са извършили между 30 и 40 операции.
Много е важно, че пациентите са добре информирани и вече има листа на чакащи, които желаят точно такъв вид оперативна интервенция, изтъкна проф. Горчев.
От своя страна ръководителят на екипа, който ще извършва обща хирургия с роботизираната система – проф. Ташко Делийски, изтъкна три основни ползи от въвеждането й, като на първо място постави именно ползата за пациентите. На второ място той изтъкна авторитета, който получава Медицинския университет като водещ в роботизираната хирургия в Европа, което пък увеличава интереса на младите хирурзи към този иновативен начин за оперативна интервенция.