Работна среща представи механизма за правилно изпълнение на проектите по трансгранично сътрудничество

Работна среща по програмата за Трансгранично сътрудничество Румъния – България 2007 – 2013 се проведе в Плевен днес. Основната цел на инициативата беше да се помогне на бенефициентите, изпълняващи финансирани в рамките на програмата проекти, като се представи механизма за правилното изпълнение на проектите.

Специално за срещата в Плевен дойде и екипът на Регионалния офис за трансгранично сътрудничество в Кълъраш в лицето на изпълнителния директор на офиса Николета Минку, Бодан Мушат, ръководител на съвместния технически секретариат на програмата, Славена Желева, финансов мениджър и Евдокия Неделчева, мениджър управление. Срещата е организирана и със съдействието на информационното звено по програмата за Трансгранично сътрудничество Румъния – България, намиращо се в Плевен.

Дискусиите днес са съсредоточени в обсъждането на технически и финансови въпроси, обхващащи осъществяването на първо ниво на контрол, управлението на проектите, финансовото управление на изпълняваните договори, мерки за информираност и публичност на ниво проекти. Внимание беше отделено на исканията за авансово плащане, основните правила за изработване и изпращане на искания за възстановяване на разходи, както и често допусканите грешки в това отношение.

До момента до Съвместния технически секретариат има подадени искания за възстановяването на 28 млн. евро за дейности, реализирани по проекти. От тях към бенефициенти вече са изплатени 16 млн. евро, а в процес на проверяване на първо контролно ниво са дейности за 10 млн. евро.

Става дума за общо 120 трансгранични проекта, половината от които вече са приключили. Има и резервен списък с проекти за над 100 млн. евро, които тепърва очакват финансиране.

Николета Минку каза още, че все още няма информация за параметрите на програмата за следващи програмен период – 2014/2020 година.

Програмата за трансгранично сътрудничество между Румъния – България е насочена към насърчаване на сътрудничеството между бенефициенти от двете държави с оглед на усвояването на европейските фондове на окръжно и областно ниво и които се намират в избираемата зона. Чрез финансираните проекти програмата се стреми да повиши достъпността в трансграничната зона, да подобри опазването на околната среда и да насърчи икономическото развитие и социалното сближаване от двете страни на Дунав.

Прочетете също:

Над 5 млн. лева постъпления очаква Община Плевен от управлението на общинските имоти през 2023 г.

С 30 гласа „за“, 8 „въздържал се“, против – няма, Общинският съвет на Плевен прие …