Община Плевен е подготвила проект за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование с мотиви към него и предварителна оценка на въздействието, който касае бъдещото използване на освободени в резултат на закриване на училища, детски градини и центрове за подкрепа на личностно развитие сгради, съобщиха от общинската администрация. За инициативата информира кметът Георг Спартански. Той уточни, че проектът ще бъде изпратен до всички народни представители от 15 Плевенски МИР, за да могат те да упражнят правото си на законодателна инициатива.
Проблемът не касае само Плевен, а всички български общини и е резултат от демографската криза в страната.
Спартански обясни, че в сега действащото законодателство имотите, освободени в резултат на закриване на училища, детски градини и центрове за подкрепа на личностно развитие, могат да бъдат използвани за други дейности след положително становище на министъра на образованието и науката, изготвено въз основа на оценка на образователните потребности на общината и само в случай, че населеното място е с население под 5 хил. души. Съгласно публикуваните данни на Националния статистически институт населението намалява. С над 100 хил. жители са шест града в страната, а обезлюдените места са 157. Демографските фактори оказват пряко влияние върху използваемостта на сградния фонд на закритите училища, детски градини и центрове. Предвид сложната съгласувателна процедура и забраната за използването му за други дейности на практика в много населени места в страната сградите на бивши училища, за които не се предвиждат и средства за поддържане по бюджета на нито една институция, се саморазрушават и представляват заплаха за населението. По тази причина те често се превръщат в средища на бездомни хора и лица с асоциално поведение. В случай, че бъде облекчена процедурата по предоставянето им, тези обекти биха могли да бъдат използвани за реализиране на инвестиционни намерения и подобряване на околната среда, е записано в проекта за изменение и допълнение на Закона за предучилищното и училищното образование.
Причините за предлаганата от Община Плевен законодателна промяна са необходимостта от стопанисване на имотите, освободени в резултат на закриване на държавни и общински училища, детски градини и центрове за личностно развитие,и намаляване на административната тежест за използването им. Заинтересованите групи, за които се отнася предлаганата промяна на законовата уредба, са Министърът на образованието и науката, общинските съвети и кметове на общини, Националното сдружение на общините в Република България, както и инвеститори.