Акценти

Празнуваме Бабинден

babi

Един от големите народни женски празници – Бабинден, празнуваме днес по стар стил. На този ден е професионалният празник на акушерките и гинеколозите.

Бабинден е посветен на „бабите“ – жените, които помагали при раждане на младите булки и невести. Празникът е езически и идва от славянските времена, но се е запазил по време на Възраждането. Обредите в страната са разнообразни, но всички те са посветени на уважението и почитта, които се засвидетелстват на бабите.

Обичайните обреди започват още рано сутринте, когато майките с малки деца (до 3-годишна възраст) отивали на чешмата да налеят прясна вода, а в котлето пускали ароматните билки босилек или здравец. Със себе си носели още сапун и кърпа и се отправяли към къщата на бабата. Там се извършвало обредното поливане, което трябва да стане под плодно дърво в градината. Всяка от младите майки подавала сапуна на бабата, за да се измие, поливала й, а след това й дарявала и кърпата, която е донесла. Бабата от своя страна избърсвала мокрите си ръце в престилките на невестите, за да раждат лесно и ги закичвала с китка здравец, вързана с червен конец. Бабата получавала и други дарове от гостите си, като платно, риза, чорапи и др.

На дясната ръчичка на децата, които е изродила, бабата вързвала усукан бял и червен конец със сребърна паричка и ги дарявала с различни дарове, а след това измивала личицата им с вода.

Булките и невестите се събирали на празничен обяд в дома на бабата. Всяка от тях донасяла пита, баница, ракия или вино, печена кокошка и целувала ръка на бабата. Веселият празник и трапезата са съпроводени с много песни, танци и веселие. Неотменно присъстват и специфични наричания за плодовидост и лесно раждане. След приключването на обеда в къщата на бабата идвали и мъжете.

Снимка: Интернет

Прочетете също:

Ден на дъвката е днес

На 23 септември през 1848 г. американецът Джон Къртис произвежда в дома си бонбон от …