Министерският съвет прие на свое заседание на 15 февруари Плана за управление на природен парк “Персина”, съобщават от правителствения пресцентър. Паркът е с площ 21 762,2 хектара, той включва земи от Никопол, Драгаш Войвода, Белене, Свищов и Ореш.
На основа на анализ на състоянието на живата и неживата природа планът определя главните цели на управление, функционалното зониране на територията и приоритетните дейности за изпълнение през следващите години.
Основна цел на плана е паркът да бъде привлекателна и добре популяризирана туристическа и развлекателна дестинация по поречието на Дунав с възстановено и запазено биоразнообразие. Заливните територии и гори ще бъдат възстановени и екологично стабилизирани. Документът за управление е на базата на съвременните и утвърдени в Европа подходи за планиране и управление на защитените територии.
С предприетите мерки планът ще осигури опазване и поддържане на разнообразието на екосистемите и на видовете от флората и фауната, осъществяване на научни, образователни и рекреационни дейности, създаване на предпоставки за развитието на туризъм и екологосъобразен поминък на местното население. Прилагането на плана ще има значителен ефект не само в областта на опазване на биологичното разнообразие, а и в посока развитието на екологичния туризъм, прилагане на устойчиви практики в горите и селското стопанство, привличане на донори и повишаване на социалния статус на местното население в региона на природния парк.
Природен парк „Персина“ е уникален за България и е единствен по българското поречие на р. Дунав. Тук се намира и най-големият български и четвърти по големина в Европа дунавски остров – Персин, дал името на Природния парк.