В мразовитият Десети декември на 2013 г. Плевен отдаде почит на хилядите синове и дъщери на Отечеството, Русия, Румъния, Украйна, Беларус, Молдова, Финландия, Полша и войниците от Прибалтика и Задкавказието, които са отдали живота си за Освобождението на Плевен и на България. За пореден път Плевен се поклони пред паметта на тези, които ни благословиха да бъдем свободни.
Тържествената церемония по отбелязване на Деня на признателност към загиналите за освобождението на града ни и 136 години от Плевенската епопея започна с панихида пред вечния огън на Мавзолея, отслужена от митрополит Игнатий и свещеници от плевенските храмове.
Слово по повод Десети декември произнесе кметът проф. Димитър Стойков и обаластният управител Илиян Йончев. И двамата припомниха героичните събития, разиграли се край Плевен преди 136 години.
„Признателните потомци винаги ще помнят изпълнения с чест и доблест не само воински, но и човешки дълг, каза в словото си кметът. – Този ден е тържество на най-висшите човешки ценности – род, език, вяра, нация, право на собствен път. Горд съм, че светините на Плевен и България – историческия мост на река Вит, Паметникът на победата и Панорамата, вече имат своя нов, по-достолепен и впечатляващ вид, пазейки паметта за грохота на бойните полета, за образите на героите и посланията на историята. Нека отново сведем глави пред подвига на освободителите, нека отдадем заслуженото на тези, които устояха, за да го има Плевен. Всички те ни завещаха най-святото – свободата. Какво по-ценно за нас и за идните българи”, каза проф. Стойков.
В словото си областният управител Илиян Йончев припомни заключенията на историците, че обсадата на Плевен е най-тежката и продължителна битка в хода на Руско-турската война, а отзвукът за нея в света е колосален. „В САЩ жителите на едно ново селище, прочитайки за събитията у нас, избират Плевен за име на своя град. Освобождението на Плевен, това е зората на освобождението на древна България. Днес не е пресилено да кажем, че споменът за епохалните събития превръща Плевен в град – музей”, изтъкна областният управител и допълни, че вечният огън трябва да гори не само пред Мавзолея, а и в сърцата ни, а благодарността ни да е искрена и осъзната.
Поздравителни адреси по повод 136-та годишнина от Освобождението на Плевен бяха изпратили посланикът на Украйна в България, народни представители от Плевенски избирателен регион, от партии и организации.
Десетки граждани поднесоха цветя пред Мавзолея и сведоха глави в минута мълчание пред загиналите за освобождението ни.