Начало / Последни новини / България спечели титлата на балканския шампионат по мотоциклетизъм на писта Долна Митрополия

Благодарение на отличното си представяне през целия сезон по мотоциклетизъм на писта България спечели убедително шампионската титла след последния 8-и кръг от календара. Финалното издание се проведе на летищен комплекс „Долна Митрополия“, Плевен. Над 10000 зрители изгледаха неделните стартове, като публиката стана свидетел на много оспорвани дисциплини, някои от които се решаваха в последните финални метри. 75 пилоти от 5 държави (България, Гърция, Турция, Македония и Румъния) караха през слънчевия уикенд.

В клас 125 сс Милен Георгиев (Априля) си беше осигурил балканската титла,но днес спечели отново състезанието, като основният му конкурент Жулиета Ленкова (Априля) не завърши заради повреда в мотора още в първата обиколка. Втори финишира Боян Петров (Априля), а трети на подиума се качи Здравко Маринов (Априля), информират от sportal.bg

В класа с най-много пилоти Formula600 Красимир Михайлов (Кавазаки) триумфира с първото място на „Долна Митрополия“ и като шампион на Балканите кара безгрешно през цялото време. Втори на няколко метра преди финала стана Али Ягин от Турция, който изпревари Павел Драганов (Кавазаки). Във Formula1000 Атанас Нейчев (Априля) също вече си беше осигурил титлата на балкански първенец и караше по-спокойно. Той остана на 4-то място, а победител беше Калоян Ангелов (Хонда). Втори завърши Слободан Ивчевски (Македония, Хонда), а трети – Михаил Атанасов (Сузуки). Безспорно най-драматично беше в Supersport600, където Александър Георгиев (Хонда) завърши първи, но победата му дойде малко преди последния завой s изпреварване срещу Пламен Петров (Ямаха). Георгиев е от Плевен и доста хора бяха дошли да го подкрепят, а той им се отблагодари с първото място на подиума и второ в крайното класиране за балканския шампионат.

Йонел Паскота (Румъния, Ямаха) финишира трети, а веднага след него завърши Бойко Божинов (Ямаха). Четиримата пилоти се движеха в група през цялото време, като на няколко пъти разменяха позиците си в подреждането. Мартин Чой (БМВ) беше над всички в Superbike1000, след като поведе колоната още на старта и от обиколка на обиколка увеличаваше аванса си пред конкуренцията. Красен Кънчев (БМВ) кара зад Чой през цялото време и логично стана втори. На подиума се качи и Димитър Митов (БМВ). Освен с купата за победата, Чой си тръгна от състезанието и с плакета на „Спорт тото“ за най-бърза обиколка – 1:31:963 минути. В клас Скутери победата спечели Пламен Христов (Априля), който също водеше от началото до края. Второ и трето място в днешното състезание спечелиха Алекс Иванов (Априля) и Иво Михайлов (Априля).

Крайно класиране за Балканския шампионат 2016-та по мотоциклетизъм на писта по класове :

SSP 125

1. Милен Георгиев (България, Априля – 185 точки)
  2. Жулиета Ленкова (България, Априля – 130 точки)
  3. Здравко Маринов (България, Априля – 117 точки)

SuperSport 600

1. Йонел Паскота (Румъния,Ямаха – 155 точки)
  2. Александър Георгиев (България, Хонда – 134 точки)
  3. Бойко Божинов (България, Ямаха – 129 точки)

SuperBike 1000

1. Красен Кънчев (България, БМВ – 140 точки)
  2. Димитър Митов (България, БМВ – 105 точки)
  3. Мартин Чой (България, БМВ – 75 точки. Участвал е на три състезания през сезона и записва три победи)