Начало / Последни новини / Баскетболният Спартак с първа победа в НБЛ

Баскетболният Спартак с първа победа в НБЛ

Първа победа от началото на сезона в Националната баскетболна лига взе Спартак. В плевенската зала „Балканстрой“ селекцията на Александър Дяковски се наложи над едноименния тим на град Ямбол с 85:74 след продължение. Двубоят е от третия кръг на първенството. Заслужен успех за домакините с оглед събитията на терена. Те поведоха още след началната сирена, като през първата част най-големия им аванс бе 8 точки – 13:5. Предимството и се запази и през втората четвърт. В 14-ата минута след успешна стрелба на Николай Маринов разликата стана двуцифрена – 26:16. До края на полувремето обаче гостите успяха да стопят част от пасива и почивката дойде при 39:34 за Спартак.

Картината не се промени и в първите 10 минути на второто полувреме, в които плевенските баскетболисти спечелиха минимално. Този път съотношението достигна 16 точки – 50:34 след кош на Маринов, а Николай Върбанов завърши атака за 52:36 в 25-ата минута. Ямболии обаче пак намериха сили да намалят изоставането си в края – 54:62 в 30-ата минута.

Заключителната част бе за тях. В 34-ата минута намалиха изоставането си само на 4 т. – 60:64. Точна стрелба на Цветослав Острев и кош от наказателен удар на Върбанов събудиха отбора на Дяковски. Гостите не се предадоха и 153 секунди преди края Александър Матушев реализира тройка с която отбора му за първи път поведе – 68:67. Плевенският треньор веднага поиска прекъсване. След него Острев асистира за тройка на Маринов и домакините си върнаха лидерството само 103 секунди преди края. Уилямс обаче изравни половин минути преди последната сирена на редовното време. 6 секунди преди края Върбанов бе фаулиран и стреля точно два пъти за 72:70. Веднага Острев фаулира Уилямс и гостите взеха таймаут, след който състезателят им реализира два пъти – 72:72 и развръзката остана за продължението. В него плевенчани отново се върнаха на нивото от първите три четвърти и спечелиха с 13:2.

Преди началото на срещата президентът на родната баскетболна федерация Георги Глушков и легендата на Спартак – Цветан Антов удостоиха с плакет дългогодишния състезател и треньор на плевенския клуб Илия Мирков по случай 70-ата му годишнина.

Преди началото на двубоя и на почивката група DMS (Duli, Muden & Stefо) пяха за публиката първият рап химн за Плевен. А топката, с която започна мача, предадоха на съдиите двама малки играчи от детската школа на „Спартак“.

Съставът на Спартак: Цветослав Острев-12, Радослав Кочев-8, Константин Коев-17, Денислав Вутев-9, Николай Върбанов-17 /Николай Маринов-20, Тодор Тодоров-2, Георги Бързаков/.