Акценти

Повече от 50 човека премериха риска си от остеопороза

Над 50 бяха плевенчани, предимно дами, които премериха днес състоянието на костната си плътност. Това стана в рамките на организираната днес от Регионалната здравна инспекция Плевен кампания по случай обявения за месец на профилактиката и осведомеността срещу остеопорозата октомври. Д-р Цветан Димитров изнесе и беседа, съпроводена с мултимедийна презентация на тема “Ефективна превенция на фрактурите”.

Познаването на рисковите фактори е първата стъпка в успешната борба с остеопорозата. Някои рискови фактори могат да бъдат повлияни чрез промени в начина на живот, други не.

Рисковите фактори, които не могат да се променят, е преди всичко пола. Жените имат по-малко костна маса и загубата й, особено след настъпване на менопаузата, е по-бърза, отколкото при мъжете. Установено е също, че с възрастта се увеличава риска от остеопороза, защото костите стават по-тънки, слаби и по-чупливи. Рискът от остеопороза отчасти се дължи и на наследственост. Хората, чиито родители имат анамнеза за фрактури (особено за фрактури на бедрената кост), могат също да имат намалена костна маса и може би са с по-висок риск за фрактури. Затова е много важно да знаете дали в рода, особено по женска линия, има данни за болни от остеопороза, обясни д-р Димитров.

Има обаче и други рискови фактори, които са във възможностите на хората да бъдат променени. Такива са например нарушенията в храненето като анорексия и булимия. Хората, които страдат от анорексия, са изложени на по-висок риск от остеопороза. Ниският прием на храна може да намали количеството на погълнатия калций, което също води до костни загуби. Затова е важен приемът на калций и витамин D. Редовната ежедневна употреба на мляко и млечни произведения са достатъчна стъпка към осигуряване на калций, каза д-р Димитров. А витамин D се осигурява най-лесно като се постои извесно време на слънце, дори и през зимата, така че то да напече лицето и ръцете.

Хората, които водят заседнал начин на живот, също имат по-висок риск от остеопороза, отколкото техните по-активни връстници. Всички упражнения са от полза за костите ви – от ходене, тичане, скачане, през танци и вдигане на тежести.

Не бива да се забравя, че пушенето на цигари и приемът на алкохол са също рискови фактори за остепороза, които са по силите на хората да бъдат избегнати.

Прочетете също:

Десетдневка на безплатни прегледи за деца в плевенска болница

Безплатни прегледи и консултации за най-малките пациенти обявяват от новооткритата клиника за майчино и детско …