На 21 март отбелязваме Международния ден на кукления театър. През 2003 г. по решение на Международния съюз на куклените театри към Организацията на ООН по въпросите на образованието, науката и културата (ЮНЕСКО) този ден се посвещава на популяризирането и подкрепата на това изкуство – толкова любимо на децата.
Най-старият писмен документ, в който се говори за куклен театър, е опитът за автобиография на древногръцкия писател Ксенофонт, датиран около 400-ата година преди новата ера. В България кукленият театър е основан през 1946 година от Мара Пенкова с нейни лични средства. Само две години по-късно е гласувана и държавна субсидия в подкрепа на трупата, която получава статут на първия Държавен професионален театър в България. Днес куклените театри у нас са добре познати, оцеляването им не е никак лесно, но магията която преживяваме, влизайки в техните зали, остава същата независимо от възрастта на зрителя.
Не е лека и задачата на плевенските куклени актьори, които днес също имат празник. Кукленият отдел е част от структурата на Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ от 1998 г., след като официално е закрит Плевенският държавен куклен театър. Голяма част от трупата на бившия културен институт преминава в новосъздадения Куклен отдел към Драматичния театър.
Плевенският театър за деца, чиято рождена дата е през 1958 г., има многогодишна история. Десет години той съществува като трупа към Народното читалище „Георги Димитров“ (днес читалище „Съгласие“), след което е одържавен. За директор е назначен Спиро Спиров и благодарение на неговите усилия, плевенските кукленици се сдобиват с отлично оборудван за целта собствен „дом“- бивша евангелска църква, споровете около която години по-късно стават причина за закриването на театъра.