При преструктурирането на Селскостопанска академия не се предвижда закриване на институти. Това заяви днес в Плевен проф. Тотка Трифонова, председател на Селскостопанска академия. Тя участва в представяне на концепцията за развитие на Селскостопанската академия днес в Института по лозарство и винарство, в което участваха представители на структурните звена и институти от Северна България.
Досега са проведени две такива публични представяния, които са организирани от Министерството на земеделието и Селскостопанска академия
Проф. Трифонова поясни, че се предвиждат законодателни промени, за да се отстранят някои слабости в действащия Закон за Селскостопнската академия и така да се даде възможност академията да се развива като съвмременна институция, добре структурирана и ориентирана към приоритетите на българското земеделие. И най-важното да е отворена към бизнеса, подчерта проф. Трифонова.
Тя посочи като основна слабост сегашният модел на финансиране, който трябва да бъде променен, за да стимулира академията да работи. „Нужно е средствата, които са резултат от труда на учените, да се връщат обратно в звената за тяхното развитие”, каза проф. Трифонова. В основата на преструктурирането е и решаване на проблема с намаляващия капацитет на академията. „Трябва да намерим механизъм, структура, която да консолидира академичния състав в по-големи единици и да работи за основните приоритети”, изтъкна председателят на академията.
По думите й държавата е дефинирала основните цели и принципи за преструктуриране, при които ясно е декларирано, че няма да се допусне загуба на академичен състав и продажбата на активи.
„Приети са целит и задачите, като чакваните резултати са институтите да се обединят в три финкционални центъра, без институтите да губят своята юридическа самостоятелност. На този етап още не се обсъжда къде ще бъдат базирани тези центрове”, обясни проф. Тотка Трифонова.