На 9 юни отбелязваме Международния ден на приятелството. Той е обявен от Общото събрание на ООН, а идеята за него на Световната организация за стимулиране на дружбата между индивидите и народите не е случайна. Приятелството е благородното и спояващо чувство, способно да хвърли траен мост между държавите и различните култури, за изграждането на един мирен и по-добър свят.
Не случайно Аристотел е казал: „Приятел – това е една душа, която живее в две тела“. Всички народи са почитали приятелството като най-голяма социална и нравствена ценност, защото истинското приятелство е много рядко и е истинско богатство.
Народното творчество е оставило много пословици и приказки за приятелството. Сред тях са: “Господи, пази ме от приятелите ми, от враговете ще се пазя сам!”, “Приятел в нужда се познава” и “Приятелството си е приятелство, обаче сиренето е с пари”.
Една арабска легенда разказва за двама приятели, които вървели през пустинята. По пътя избухнал спор и единият зашлевил шамар на другия. Пострадалият, без дума да обели, седнал и написал на пясъка: „Днес моят най-добър приятел ме удари!“. Продължили напред и стигнали до един оазис, където влезли да се изкъпят. Оскърбеният приятел внезапно започнал да се дави, но навреме бил спасен от другаря си. Когато се посъвзел, грабнал камата си и написал на един камък: „Днес моят най-добър приятел ми спаси живота!“. Заинтригуван, приятелят му го попитал: „Защо, след като те нагрубих, писа на пясъка, а сега пишеш върху камък?“. Засмян, другарят му отвърнал: „Когато някой добър приятел ни засегне, трябва да напишем това на пясъка, където вятърът на забравата и прошката ще го заличат. Но от друга страна, когато ни се случи нещо голямо и прекрасно, трябва да го гравираме на камъка на сърцето, където никой вятър не може да го заличи.“
Ключови думиоон
Прочетете също:
В началото на май пускат Водната каскада и фонтаните
В навечерието на Празника на Плевен – 15 май, Водната каскада и фонтаните в центъра …