Днес, 10 ноември 2014 г., се навършват точно 25 години от началото на демократичните промени в България. Четвърт век, който стигна миналото на комунизма да избледнее, но не така категорично можем да кажем, че съумяхме да се справим успешно със съграждането на новото.
Според национално представително проучване на „Алфа рисърч” колективната памет за социалистическа България постепенно избледнява, а познанието за този период изчезва. 94% от най-младото поколение (на възраст между 16 и 30 години) споделят, че не знаят почти нищо за този период.
В същото време 50% от населението над шестнадесетгодишна възраст намира развитието на България след 1989 г. за неуспешно.
Един от големите проблеми, с които се сблъскваме след 25 години промени, е защо в обществен план хората виждат основно и предимно неуспехи? Отговорът, макар и на езика на всекидневието, може да се види в начина, по който българите определят спечелилите и загубилите от прехода: с опозицията „политици – обикновени хора”. Т.е. въпреки разслоението през изминалите 25 години, тази опозиция не е икономическа, не е поколенческа, не е етническа, а чисто политическа – тя предава усещането за формирането на „класа на летящите в бързата лента”, за които правила и закони не важат и „класа на пешеходците”, като тези две класи не могат да се срещнат помежду си. С нея общественото мнение изразява своето усещане за фундаменталния проблем на прехода – провал на върховенството на закона, неефективни и корумпирани институции, осигуряващи и покровителстващи злоупотребата с власт, казват от „Алфа рисърч“.