Акценти

72 години от разстрела на знаменития български поет Никола Вапцаров

Вапцаров

На 23 юли се навършват 72 години от разстрела на знаменития български поет Никола Йонков Вапцаров. Въпреки краткия си живот, той е една от най-значимите фигури в българската поезия. Вапцаров е и световно признат поет. Стихотворенията му са преведени на повече от 70 езика и издадени в над 40 страни. Стихотворения му посвещават много автори, сред които Дамян Дамянов, Елисавета Багряна, Марк Гуракуки (албански поет) и др.

Никола Вапцаров е роден на 7 декември 1909 година в град Банско. Баща му – Йонко Вапцаров е войвода от ВМРО, а майка му Елена Везева е учителка. Завършва гимназията в град Разлог, след това по настояване на баща си се записва в Морското машинно училище във Варна (1926-1932), по-късно наречено на негово име. Практиката си изкарва първо на кораба „Дръзки”, а след това и на кораба „Бургас”, с който посещава Цариград, Фамагуста, Александрия, Бейрут, Порт Саид и Хайфа. По това време се запознава с идеите на комунистическото движение и става техен последовател.

След като завършва Морското училище, Никола Вапцаров започва работа във фабриката на „Българската горска индустрия” АД в с. Кочериново (днес град). Първоначално работи като огняр, след това като механик. Избран е за председател на професионалното дружество за защита на правата на работниците в предприятието. В същото това време организира, пише и играе роли в любителски театър. Сключва брак с Бойка Вапцарова и им се ражда син, Йонко, но скоро детето се разболява и умира.

Уволнен е през 1936 година, след като е обвинен, че носи отговорност за възникнала авария в предприятието. Премества се в София, след тежка безработица постъпва за кратко на работа във фабриката на братя Бургачеви, след което става огняр в Български държавни железници, после и в Софийския общински екарисаж.

Успоредно с това Вапцаров издава свои стихотворения в различни списания и вестници. Печели литературен конкурс на списание „Летец” със стихотворението „Романтика”.

През 1938 година се включва в Македонския литературен кръжок в София. Освен член на кръжока, Вапцаров е един от главните активисти, поддръжници на тезата за създаване на самостоятелна македонска нация. През следващата 1939 година подготвя единствената си стихосбирка „Моторни песни”, изляза от печат 1940 г. Публикува и други стихотворения, както и разкази, и драма, но те нямат същия успех като поезията му. Същата година се включва активно в т.нар. Соболева акция и събира подписи в нейна подкрепа из Пиринска Македония. Соболевата акция има за цел да накара правителството на България да предостави бази на СССР във Варна и Бургас. Заради тази си дейност, Никола Вапцаров е арестуван, съден и интерниран в Годеч.

След завръщането си от Годеч, през есента на 1941 година, се занимава с минноподривни дела срещу немските войски, разпределени на българска територия. Назначен е за ръководител на Централна военна комисия при ЦК на БКП. Той организира мрежа, която снабдява комунистическата съпротива нелегално с оръжие, фалшиви документи и квартири. Заради тази работа е арестуван през март 1942 година. Прекарва в затвора около три месеца. На 23 юли е осъден на смърт и още същата вечер е разстрелян на Гарнизонното стрелбище в София. Молбата на Вапцаров за помилване е представена на Борис III, но тя е отклонена.

Часове преди смъртта си Вапцаров пише едни от най-вдъхновяващите си и ярки стихотворения „Прощално” (посветено на жена му) и „Борбата е безмилостно жестока”.

На конгресите на Световния съвет на мира в Париж и Прага през 1949 г. са учредени международни награди за мир, които да се раздават на изтъкнати радетели и борци за мир срещу войната. Вапцаров е удостоен посмъртно с тази престижна международна награда измежду десетки предложения от десетки страни. На 3 декември 1953 г. по време на Втория конгрес на мира почетният знак на наградата и грамотата са предадени на майка му Елена Вапцарова. Честването на 100-годишнината от рождението на поета е включено в списъка за кръгли годишнини на ЮНЕСКО за 2009 година.

Днес неговото име носят Висшето военноморско училище във Варна, където той е учил, Драматичният театър в Благоевград, както и много училища и организации в страната.

Борбата е безмилостно жестока

Борбата е безмилостно жестока.
Борбата, както казват, е епична.
Аз паднах. Друг ще ме смени и…
толкоз.
Какво тук значи някаква си личност?!

Разстрел, и след разстрела – червеи.
Това е толкоз просто и логично.
Но в бурята ще бъдем пак със тебе,
народе мой, защото те обичахме!

14 ч. – 23.07.1942 г.

 

Прощално
На жена ми

Понякога ще идвам във съня ти
като нечакан и неискан гостенин.
Не ме оставяй ти отвън на пътя –
вратите не залоствай.

Ще влезна тихо. Кротко ще приседна,
ще вперя поглед в мрака да те видя.
Когато се наситя да те гледам –
ще те целуна и ще си отида.

Прочетете също:

Ден на дъвката е днес

На 23 септември през 1848 г. американецът Джон Къртис произвежда в дома си бонбон от …