Първи и втори том на книгата „Руските паметници от Освободителната война 1877-1878 г.” подари Румен Петков на княз Александър Трубецкой и генерал Леонид Решетников, които днес са на посещение в Плевен по негова покана. Гостите разгледаха Панорамата „Плевенска епопея”. Те бяха придружени от Владимир Гуричев, почетен председател на Българо-руската търговско-промишлена палата в Москва и член на президиума на международната обществена организация „Съюз на приятелите на България“, както и почетен гражданин на Плевен. Той спонсорира издаването на редица книги, посветени на българо-руските отношения и дарява пари за строеж и възстановяване на църкви у нас, между които и тези в Телиш и Лавров парк.
Румен Петков разказа на гостите, че изданието за руските паметници е уникално, като най-големият раздел е за град Плевен, защото тук се намират над 140 от всички над 450 паметника на територията на България.
Гостите и директорът на Военноисторическите музеи в Плевен Милко Аспарухов получиха и книгата „Бойните маршове на честта и славата на България“ и музикалният диск към нея. Изданието е уникално и се прави за пръв път. В книгата са събрани историята и оригиналните текстове на 17 бойни маршове, които през последното столетие са се превърнали в символ на борбите на българския народ за национално освобождение и обединение. Ген. Решетников от своя страна върна жеста и като подари своя книга за Първата световна война на директора на Панорамата.
Княз Александър Трубецкой посещава отново Плевен, след като на 10 декември 1997 година присъства на честванията на 120-тата годишнина от освобождението на града. „Знам много за Освободителната война, но в нея не участват мои близки родственици”, спомена той. И добави, че все пак има някаква връзка с историческите събития тук и рода му, тъй като бюстът на генерал Гурко в Панорамата е дело на известния руски скулптор Павел Трубецкой, който е братовчед на дядото на княз Александър Трубецкой.