Според Националното проучване на храненето и хранителния статус на учениците в България, направено от водещи специалисти по диететика, едва 20,2% от подрастващите и непълнолетните на възраст между 7 и 18 г. консумират редовно – до 5 пъти седмично пълнозърнести храни и закуски, пише „Монитор”. Около 50% от тях децата ядат редовно плодове и зеленчуци, мляко и млечни продукти.
Учениците масово наблягат на сухи храни, пици, чипс и сандвичи, които преглъщат с вредни газирани напитки. Обичайна практика е левчетата за купон (и самия купон) дадени от родителите за първо, второ и трето в стола да отиват за парче пица.
Всичко това провокира наднормено тегло и затлъстяване, които впоследствие провокират редица заболявания, коментира доц. Веселка Дулева – национален консултант по хранене и диететика.
Българските деца затлъстяват. Извън учебните часове по физическо те рядко обуват гуменките и тичат на площадката или игрището. Едва 20-36% от момичетата и 37-47 на сто от момчетата се движат по-интензивно или се занимават с някакъв спорт по един час всеки ден.
Модерните времена променят приоритетите. Алтернативата на играта навън вече са електронните устройства. Средно 40% от децата ежедневно стоят повече от 5 часа пред лаптопа или телевизора, като в тази сметка не влизат часовете по компютърна грамотност в училище.
Здравословната закуската е най-важното хранене за деня, особено при децата. Изключително благоприятно в началото на деня влияят пълнозърнести храни, обяснява доц. Дулева. В Европа, включително и в нашата страна, едва 10-15 на сто от децата се хранят сутрин.
Доцент Дулева допълни още, че закуската е важна за успешния старт на деня и тя трябва да осигури около 20-25% от необходимите на тялото енергия и хранителни вещества за деня.
Според националния консултант закуската оказва влияние върху представянето на децата в училище и малчуганите, които закусват сутрин запомнят по-лесно, вниманието им се задържа за по-дълго време и са по-креативни в клас.