В НУ „Отец Паисий”- Плевен бе проведена Седмица на детската книга. Мероприятията са посветени на 2 април – Международен ден на детската книга и 23 април – Международен ден на книгата и авторското право.
Второкласниците посетиха РБ „Христо Смирненски” и се запознаха с работата на Детския отдел. Там те проведоха Маратон на четенето, който за разлика от друг път, протече по метода „Работа в групи”, разказа Албена Декова, председател на комисията по връзки с обществеността към училището. . Урокът бе подготвен от гл.- учител на училището Радка Топалска. Разделени в 6 групи децата четоха откъси от любимите си детски произведения: „Ние врабчетата”, „Мечо Пух”, „Пипи дългото чорапче”, „Приказките за Хитър Петър”, „Патиланско царство” и „Червената шапчица”. Заедно с това те решаваха различни езикови задачи, свързани с граматиката на българския език, задаваха въпроси към текстовете от книгите, влизаха в ролите на редактори и поправяха допуснатите грешки в писмото на Пипи от откъса „Пити тръгва на училище”, писаха писмо от името на Патиланчо до Смехурко. Не липсваха и забавни моменти, в които учениците играха пантомима по приказката за Хитър Петър „Торбата с шегите” и драматизираха диалога от срещата на Червената шапчица с вълка в гората, както и този – в къщата на бабата.
В училище пък, учениците от ІІІ аклас с класен ръководител Диана Петкова, подредиха изложба с проекти, представящи любимите им герои от детските книги. В „Театъра на книгата” изложените работи включват преразказ на интересни откъси, описания на героите, както и предложения за нов край на книгите или техни продължения. Децата са проявили много творческо въображение и с помощта на текст, рисунки и апликации в „театъра” оживяват Лоте и Луиза от „Двойната Лодхен”, Малката русалка, Барон Мюнхаузен, Таро – синът на дракона, Емил от Льонеберя, Господин Тъпашки, Джордж и неговото невероятно лекарство. Най-предпочетени от децата са Пипи, Лили Чудото и Роня, дъщерята на разбойника.