Регионалният исторически музей в Плевен е обявил безплатен вход до всички зали в предпразничния 23 декември. В дните преди Нова година – 27, 28 и 30 декември, музеят ще работи от 9 до 12 и от 12.30 до 17.30 часа. Днес музеят също работи.
Над 5 000 музейни ценности са разположени в 24-те зали на експозицията. Една от значимите музейни колекции е нумизматичната, която съдържа над 25 000 монети.
Сред експонатите особено впечатление прави Вълчитрънското съкровище, макар че оригиналът никога не е съхраняван в Плевенския музей. През декември 1925 г. със съдействието на археолога Иван Велков то постъпва в Националния археологически музей. В Плевен е представено много добро копие на съкровището. Вълчитрънското съкровище е най-голямото златно съкровище, познато на българската археология. Общото му тегло е 12.5 килограма чисто злато. Най-впечатляваща е голямата чаша с две издължени дръжки, чието тегло е 4.5 килограма чисто злато.
В Плевенския музей се съхранява и уникална златна тракийска купа от ХІІ-ХІІІ век преди Христа, която няма аналог.Сред експонатите на музея е съкровището от Бохот, което съдържа един меден съд и девет купи за пиене на вино. Другото съкровище е от Голяма Брестница с един голям сребърен съд и чаши за пиене във формата на малки черпачета. Едно от големите съкровища на Втората българска държава е Никополското съкровище, което се свързва с прочутия никополски род Балина.Част от него се съхранява в Националния археологически музей, а други две части са в Плевенския музей и в музея в Никопол.
Музейната експозиция на Регионалния исторически музей в Плевен се счита за една от най-добрите в страната не само заради художественото й оформление от художника Злати Чалъков, но и като обхват на културни ценности, представящи историческото развитие от древността до днес.