10 ноември е обявен за Ден на свободата на словото в България през 2003 г. по време на церемонията за връчване на ежегодни награди за журналистика “Черноризец Храбър” от Съюза на издателите в България.
14 години по-рано – на 10 ноември 1989 г., се провежда историческият Пленум на ЦК на БКП, на който Тодор Живков се оттегля от длъжността генерален секретар на БКП и председател на Държавния съвет на България.
Това слага началото на поредица от бурни политически събития, митинги, протести. Създават се нови партии, появяват се нови лидери – едни се задържат и до днес, други бързо залязват. По улиците се крещеше „Оставка“ и „Червени боклуци“, „Времето е наше“ и „45 години стигат“.
24 години по-късно на 10 ноември студенти са окупирали Софийския университет и искат оставката на правителството. Днес ще стане 150-ия дев, в който недоволни от правителството на Пламен Орешарски ще излязат на улицата с искане за незабавна оставка и предсрочни избори.
Питаме се, за какво стигнаха тези 24 години, щом и днес на площада се крещи същото, което и на онзи 10 ноември, с който започнаха промените?!
Прочетете също:
Със значим научен форум Медицински университет – Плевен отбелязва 50-годишен юбилей
В периода 1-3 ноември 2024 г. академичната общност на Медицински университет – Плевен, провежда най-значимия …