Червен бряг беше домакин на официалната церемония по връчването на отличието на Съвета на европейската научна и културна общност „Златна монета култура“, която се състоя в салона на Народно читалище „Н. Й. Вапцаров 1908“. Това съобщи БТА.
Тази година „Златна монета култура“ беше присъдена на посолствата на Грузия и на Република Индонезия в България за активно сътрудничество в областта на културата. Отличията получиха посланикът на Грузия Зураб Хамашуридзе и посланикът на Република Индонезия Листиана Оперананта, като наградите им бяха връчени от председателя на Комисията по туризъм в 52-рото Народно събрание Росица Кирова.
Признание за принос към популяризирането на българската и европейската култура получи Театър „Сити Марк Арт Център“ – София, представен от директорите на институцията Теодора Джерманова и Христо Киров.
Почетната значка „Златна книга“ – за принос към съхраняването на уникалното историческо и културно наследство – беше връчена на историка и гражданин на Червен бряг Мирослав Михайлов. При получаването на отличието той заяви, че приема наградата като признание за родния му град, неговите хора и неговото минало, настояще и бъдеще.
Почетно отличие за принос към развитието на българската култура получи и поетесата Ани Деянова. Сред отличените беше и директорът на културния център при Софийския университет „Свети Климент Охридски“ доц. д-р Дария Карапеткова. Наградите им бяха връчени от посланика на Република Корея в България Донг-бе Ким и от кмета на община Червен бряг Атанас Атанасов.
Церемонията беше водена от председателя на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова. Преди официалната част концерт представиха възпитаници на Националното училище по изкуствата „Панайот Пипков“ в Плевен, както и състави от НЧ „Н. Й. Вапцаров 1908“.
В началото кметът Атанас Атанасов и народните представители Валери Лачовски (ГЕРБ-СДС) и Иван Вачев („Прогресивна България“) отправиха поздравления към присъстващите по повод празника на Червен бряг, който се отбелязва днес.
След церемонията празничната програма продължи с концерт на Орлин Горанов – носител на Златното отличие за принос към българската култура, и на директора на Националния музикален театър Еделина Кънева.
Пред БТА Росица Златанова посочи, че отличието се връчва вече 15 години и с него се награждават културни центрове, европейски и български институции, градове и посолства. По думите ѝ сред вече отличените дипломатически мисии са посолствата на Белгия, Монголия, Словения, Армения, Португалия, Индия, Албания, Казахстан, Алжир, Азербайджан, Куба, Косово, Южна Корея, Камбоджа, Дания и Ирландия, както и Полският културен център – България и Испанският културен институт „Сервантес“ в София.
infoPleven Актуални новини от политика, икономика, култура, спорт, образование, здравеопазване от Плевен и регион Плевен