Акценти

На 24 юни Община Плевен организира мобилен пункт за събиране на опасни битови отпадъци

Община Плевен ще проведе нова кампания за събиране на опасни битови отпадъци чрез мобилен пункт. Инициативата е насрочена за 24 юни 2026 г. и ще се състои от 09:00 до 15:00 ч. на паркинга на ул. „Дойран“, в близост до сградата на НАП в Плевен.

Гражданите ще могат да предават безплатно опасни отпадъци, образувани в домакинствата, сред които лекарства с изтекъл срок, отпадъци от спирачни и антифризни течности, абсорбенти и филтърни материали, както и живачни термометри и други уреди и материали, съдържащи живак. Ще се приемат още пестициди и препарати за борба с вредители, киселини и основи, фотографски химикали, перилни и почистващи препарати с опасни вещества, дезинфектанти, негодни батерии и акумулатори, бои, лакове, разредители, терпентин, лепила и мастила, както и замърсени опаковки от тези продукти.

От общината напомнят, че неправилното съхранение, нерегламентираното изхвърляне или опити за самоволно обезвреждане на подобни отпадъци могат да причинят сериозни щети за околната среда и да застрашат човешкото здраве.

В рамките на кампанията няма да се приемат опасни отпадъци, генерирани от аптеки, училищни и други лаборатории, земеделски кооперации и фирми. Инициативата се реализира по договор за междуобщинско сътрудничество, сключен с Община Левски.

Прочетете също:

Задържаха 47-годишна болногледачка в Плевен за насилие над 88-годишна жена с деменция и кражба на 1500 евро от възрастно семейство

По искане на Районната прокуратура в Плевен е задържана жена по разследване за престъпно посегателство …