Община Плевен ще проведе нова кампания за събиране на опасни битови отпадъци чрез мобилен пункт. Инициативата е насрочена за 24 юни 2026 г. и ще се състои от 09:00 до 15:00 ч. на паркинга на ул. „Дойран“, в близост до сградата на НАП в Плевен.
Гражданите ще могат да предават безплатно опасни отпадъци, образувани в домакинствата, сред които лекарства с изтекъл срок, отпадъци от спирачни и антифризни течности, абсорбенти и филтърни материали, както и живачни термометри и други уреди и материали, съдържащи живак. Ще се приемат още пестициди и препарати за борба с вредители, киселини и основи, фотографски химикали, перилни и почистващи препарати с опасни вещества, дезинфектанти, негодни батерии и акумулатори, бои, лакове, разредители, терпентин, лепила и мастила, както и замърсени опаковки от тези продукти.
От общината напомнят, че неправилното съхранение, нерегламентираното изхвърляне или опити за самоволно обезвреждане на подобни отпадъци могат да причинят сериозни щети за околната среда и да застрашат човешкото здраве.
В рамките на кампанията няма да се приемат опасни отпадъци, генерирани от аптеки, училищни и други лаборатории, земеделски кооперации и фирми. Инициативата се реализира по договор за междуобщинско сътрудничество, сключен с Община Левски.
infoPleven Актуални новини от политика, икономика, култура, спорт, образование, здравеопазване от Плевен и регион Плевен