Акценти

Плевен ще бъде домакин на Международен пленер по живопис „Плевен’2025“ през октомври 2025 година

От 5 до 9 октомври 2025 г. Плевен ще бъде домакин на Международен пленер по живопис, който се организира от Община Плевен. Процесът по приемане на кандидатури за участие стартира на 1 юли 2025 г., като документи се подават както по електронен път, така и на хартиен носител в Центъра за административно обслужване на граждани в Плевен.

Съгласно статута на събитието, в пленера ще участват до 10 художници, като най-малко четирима от тях ще бъдат от Представителството на СБХ – Плевен. Кандидатите трябва да представят формуляр, творческа биография и до пет снимки на техни произведения. Жури, съставено от петима експерти, ще извърши селекцията на участниците. В състава на журито влизат трима представители от СБХ – Плевен и двама от Община Плевен.

Участниците ще създадат по две картини по време на събитието – едната срещу хонорар, а втората ще остане като дарение във фонда на ХГ „Илия Бешков“. Завършек на пленера ще бъде обща изложба, която ще се открие на 10 октомври в същата галерия. Документите за участие ще се приемат до 1 август, а резултатите ще бъдат обявени на 1 септември 2025 г.

Международният пленер е създаден през 2021 г. и се провежда на всеки две години, през есента. Организацията включва и възможни съорганизатори като Съюзът на българските художници и други, които подкрепят целите на събитието. Организационният комитет се ръководи от заместник-кмета с ресор „Хуманитарни дейности“ и включва видни творци и експерти от областта на културата.

Прочетете също:

Министър Боршош: Очакваме успешен летен туристически сезон и стратегическо развитие на малките населени места

Министърът на туризма на България, Мирослав Боршош, изрази оптимизма си по отношение на предстоящия летен …