Акценти

Георг Спартански: Предстои Общинският съвет да вземе тежко решение за бъдещото финансиране на спортните клубове

Повече делнични, отколкото празнични бяха думите, с които кметът Георг Спартански се обърна към събралите се спортисти, треньори и спортни деятели в Актовата зала на Община Плевен, където се проведе тазгодишната церемония за връчване на наградите „Спортист на годината”.

Кметът започна с това, че през изминалия мандат  е направил възможното в рамките на законовите му правомощия да спортът да получи повече от това, което е получавал предните години.

Той обобщи, че сумата, която Община Плевен разпределя годишно между частните спортни клубове, заедно с тази за частните ОФК „Спартак” – Плевен, и „Вихър” – Славяново, е близо 700 хил. лв. „Но да кажем, че имаме спортна зала на модерно ниво ще бъде силно преувеличено”, подчерта Спартански и посочи, че голяма част от инфраструктурата се стопанисва от държавата, от която е поискана помощ както чрез проведените лични срещи с Министъра на спорта Красен Кралев, така и чрез изпратени писма до институциите.

„Готови сме да помагаме на всички и го правим според възможностите си. Парите по Наредба № 33 даваме с ясното съзнание, че трябва да влагаме в спорт, защото носят принадена стойност, т.е. те са в полза на обществото. Но без държавна помощ няма как да се реализират крупни инвестиции в областта на спорта. През новия мандат на Общинския съвет му предстои да вземе тежко решение – дали да даде тези средства за подпомагане на спортните клубове, или да спре финансирането, защото спортните клубове са частни и не сме длъжни да ги финансираме, а средствата да влагаме поетапно за ремонт на спортната инфраструктура”, каза още г-н Спартански. Той не скри огорчението си, че определени спортове и клубове са използвани в предизборната кампания срещу него за политическите цели на един от кандидатите и призова с началото на новата 2020 година всички да се захванем на работа и да я свършим по най-добрия начин. Кметът пожела на спортните деятели да бъдат здрави, упорити в това, което правят, и изрази увереност, че през предстоящата олимпийска година  ще имаме и наши плевенски представители.

 

Първо място с еднакъв брой точки и титлата „Спортист на годината” споделиха каратистката Ивет Горанова от КБИ „Петромакс” и кикбоксьорът Димитър Пенчев от СК „Скорпион”. На трето място се класира Иво Илиев /борба/.

В категорията „Перспективни състезатели” на първо място комисията класира Цветан Сирашки /борба/ с подгласници Добромир Николов /лека атлетика/ и Георги Георгиев /лека атлетика/. Сред младите таланти до 14 години призът за първо място отиде при Йоана Константинова  /тенис на корт/, следвана от Ева Русева /шах/ и Валентин Илиев /триатлон/.

„Треньор на годината`2019” стана Ангел Ленков Стефанов /КБИ „Петромакс”/.

В категорията „Отбор на годината” призът отиде при БК „Спартак Плевен” /мъже/. Поощрителната награда за достойно представяне спечелиха юношите младша възраст до 14 години на хандбален клуб „Полюс ТМ”.

Почетни плакети за техните юбилеи и за принос в спорта от името на Община Плевен бяха връчени на изявените спортни деятели Светослав Топузов /лека атлетика/ – 70-годишен юбилей, Никола Николов /лека атлетика/ – 80-годишен юбилей, Георги Пандов /баскетбол/ – 80-годишен юбилей, и Камен Пенчев /кик бокс/.

Поздрав към наградените и всички присъстващи на церемонията поднесоха децата от ФА „Нашенчета“ към ЦРД – Плевен.

 

Прочетете също:

Министър Иванов: Политическите кризи водят до хуманитарни, като безводието в Плевенско; Нужен е пълен мандат за решения, коментира председателят на Комисията по регионална политика Николай Нанков преди извънредното заседание на парламентарната комисия за водната криза

Според информация от Българската Телеграфна Агенция (БТА), министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов …